سلام پدر من ی 10سالیه ریزش مو سکه ایی داره و چن سالی به بیمارستان مراجعه کرد ولی نتیجه ایی نداشت این ریزش حتی به ریش و ابرو و مژه ام سرایت کرده ایاراه درمانی داره؟
عسگری

سلام آقای دکتر،ببخشید دوست من یکدفعه نابینا شد و بعد از ام آر آی مشخص شد که ام اس دارد.باید چکار کند؟؟؟؟ دوستم سفید پوست و تپل هست
دوست

سلام چند سوال داشتم من برای جوش های صورتم تجویز شده برم زالو درمانی اولین نگرانیم اینه که امکان داره زالویی که قبلا استفاده شده روی صورتم بندازن یا خیر وبعدی اینکه جای زالو گزش زالو ها معمولا تا چه مدت باقی می مونه و اندازه زخم چقدره؟
K_f

باسلام واحترام حجامت قد هر چند وقت است وچه محل هایی انجام گیرد. لطفا نسبتا کامل توضیح بدهید. سپاس از الطاف شما.
یونس

سلام.خدمت جنابتان عرض کنم ک همیشه خسته وسست وبی حال هستم خوابمم خیلی زیاده.هیچ رقمه هم خیتگیم در نمیشه چه راه کار داره این وضعیت من؟باتشکرازلطفتون
رحیم علوی

سلام. لطفا ذکر فرمایید که نوع لیمو، باید لیموی شیرازی (زرد رنگ) lemon باشد و نه لیمو ترش (سبز رنگ) lime. این دو با هم فرق دارن.
نام

سلام من پسر هستم ۲۵ ساله که متاسفانه اندامم زنانه شده و سینه هام دچار ژنیکوماستی شده میخواستم بدونم درمانی هست و با مصرف چیزی میشه وضعیت اندامم مردانه تر بشه یا خیر؟ اگه هست بفرمایید لطفا حتا خجالت میکشم پیش دکتر برم درضمن بنده بدن پرمویی دارم و طبعم سرد و تره
محمد

با سلام و تشکر از سایت خوبتون آقای دکتر من برای سینوزیتم چند سال پیش زالو انداختم و نتیجه ش عالی بود، انگار زالوها همه چرکها رو خوردن، و واقعا لذت بردم. حالا دوباره میخوام زالو بندازم و فقط مشکلم اینه که جای زخمش کلا روی پوستم میمونه و نمیره؛ سوالم اینه که به جز صورت ، جای دیگه ای رو میشه زالو انداخت که برای درمان سینوزیت موثر باشه؟ ممنون از پاسخگویی تون
ح.د

سلام دکتر جان من لوازم بادگش دارم ولی از این جدیدا از فروشگاه خریدم که پیستون اینجور چیزاوداره با اتیش و الکل سر کار نداری فرقی نداره که؟؟خودم میتونم بادکش کنم؟
علی محمدی

سلام.برای از بین بردن الودگی های پوست تخم مرغ فقط جوشاندن در اب کافی نیست؟حتما باید داخل فر هم گذاشته شود؟ من در دوران شیردهی هستم میزان مصرفم چقدر باید باشه؟ ممنون
کریمیان
کد : 33713
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
خبرها و نظرها
Share Email
خرفه، برکت فراموش شده

 

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم 

و صلّي الله علي محمّد و آله الطّاهرين  و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين 

 

 

 

خرفه، برکت فراموش شده

 

 

 

در عالم خلقت برخی غذاها و برخی گیاهان نسبت به برخی دیگر برتری داده شده اند. درست مثل انسانها که به برخی در برابر برخی دیگر فضیلت داده شده است.

 

به این آیه دقت کنید: «و َفِي الْأَرْضِ قِطَعٌ مُتَجَاوِرَاتٌ وَجَنَّاتٌ مِنْ أَعْنَابٍ و َزَرْعٌ و َنَخِيلٌ صِنْوَانٌ وَ غَيْرُ صِنْوَانٍ يُسْقَى بِمَاءٍ وَاحِدٍ و َنُفَضِّلُ بَعْضَهَا عَلَى بَعْضٍ فِي الْأُكُلِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ» ﴿رعد 4﴾«و در زمين قطعاتى است كنار هم و باغهايى از انگور و كشتزارها و درختان خرما چه از يك ريشه و چه از غير يك ريشه كه با يك آب سيراب مى گردند و [با اين همه] برخى از آنها رابر برخى ديگر برترى مى دهيم بى گمان در اين امر براى مردمى كه تعقل مى كنند دلايل [روشنى] است» بر اساس روایات اهل بیت علیهم السلام یکی از این گیاهان خرفه است.

 

بر اساس روایات اهل بیت علیهم السلام یکی از این گیاهان خرفه است. چند روز قبل از جایی عبور می کردم، دیدم از کنار یک پله سیمانی و از روی آسفالت سبزی خرفه روییده است. یاد این روایت از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله افتادم:• پيامبر (ص) حرارتى يافت. بر خُرفهاى دندان فشرد و از آن احساس راحتى كرد. سپس گفت: خداوندا! در آن بركت بنِه. در آن، شفاى نود و نُه درد است. [اى خُرفه!] در هر جا مىخواهى، بروى».ظاهرا چنین رویشی نتیجه استجابت دعای پیامبر خداست.

 

• رسول اکرم (صلوات الله علیه و آله و سلم): بر شما باد خُرفه، كه زيركى دهد و اگر تنها يك چيز باشد كه عقل را افزون مىكند، همان است.

 

• امام صادق عليه السلام: پيامبر خدا بر زمين سوختهاى پا نهاد و آن زمين، پايش را سوزاند. پس، پاى خويش را بر خُرفه نهاد و در نتيجه، سوزش حاصله، فرو نشست. از آن پس، پيامبر صلى الله عليه و آله خُرفه را دوست داشت، براى آن دعا مىكرد و مىگفت: چه گياه پُربركتى است.خرفه را در زبان عربی، فرفخ، بقله فاطمه یا بقلة الزهرا می نامند. چون در روایات آمده است که سبزی مورد علاقه حضرت بود. 

 

• امام صادق (علیه السلام): در روی زمین گیاهی والاتر و سودمند تر از خرفه نیست و آن سبزی فاطمه است. (کافی ج 6- بحار ج66 )در زبان فارسی به خرقفه پَرپهن می گویند چون برگهای پهن و ضخیمی دارد. بنى اميه نام خرفه را تغییر دادند و بقله الحمقاء نهادند (سبزی احمق). گفتند: چون در مسیر گذر مردم مىرويد سبزى احمقى است!

 

خرفه سبزی بسیار پر خاصیتی است. ساقه آن ضخیم و مفروش بر روی زمين و مایل به سرخی و بسيار شكننده است. برك آن اندك ضخيم و لزج است. در روزگار نه چندان دورجایگاه ویژه ای در سفره غذایی مردم داشت و سبزی فروشها آن را مثل سایر سبزیجات عرضه می کردند ولی متاسفانه به علل ناشناخته ولی قابل تصور به فراموشی سپرده شد. در حال حاضر با  این که خرفه به صورت خودرو در زمینهای کشاورزی می روید، کشاورزان  به دلیل متقاضی نداشتن، آن را کنده و دور می اندازند.

 

 

 

خواص کلی خرفه

 

 

خرفه سرد و تر است. مسکن صفراست، حرارت خون و کبد و معده را تسکین می‌دهد. سر درد گرم را رفع و عطش را تسکین می دهد، ادرارآور و در خرد کردن سنگ مثانه موثر است. همچنین در مبتلایان به دیابت که گرم مزاج باشند قند خون را کاهش می دهد.مرحوم دکتر عبدالله احمدیه در مورد خاصیت ضد دیابت خرفه می گوید: «خرفه و تخم خرفه گاه در طبایع گرم رفع دیابت را می نماید. نگارنده آن را بسیار مورد آزمایش قرار داده و مفید یافته ام». به بیماران دیابتی که گرم مزاج هستند می گوییم زیاد خرفه بخورند و اگر موجود نبود سه قاشق غذاخوری تخم خرفه را آسیاب کرده در سه فنجان آب چند ساعت بخیسانند. سپس از صافی گذرانده و این سه فنجان آب را صبح و ظهر و شب بنوشند.

 

 

 

خواص مهم خرفه در کتاب مخزن الادویه (برای پزشکان)


 

برگ و ساق آن مسكن صفرا و مسكن خون و حرارت جگر و تبهاى حاره  و عطش و دیابت و صداع حار و قاطع چركى كه از سينه آيد و تفتيت حصاة و ادرار بول نمايد و جهت حرقت مجارى بول و مثانه و حابس حيض بقوت قبض و برودت خود. جهت امراض حاره بغايت نافع خصوص در بلدان و فصول حاره و چون محرور المزاجان لاغر و خشك تناول نمايند ابدان ايشان را تر و فربه و ضماد آن با روغن كل جهت تسكين صداع حار ضرباني و سوختكي آتش و اورام حاره و با حنا بر كف دست و پاى جهت تسكين حرارت آن و ضماد بيخ آن جهت ثآليل و برگ و ساق آن مقوى باه محرورين و مضعف مبرودين و بالخاصية مسقط اشتها و اكثار آن مورث تاريكي چشم مصلح آن مصطكى و كرفس و نعناع و تخم آن در جميع افعال مانند آب آنست و از آن ضعيفتر

 

با مروری بر جایگاه خرفه در روایات طب اسلامی و منابع طب ایرانی به وضوح بر اهمیت تلاش برای باز معرفی و احیاء چرخه عرضه و تقاضای و قرار گرفتن آن در سبد غذایی مردم پی می بریم. شایسته است در فصل تابستان مردم خصوصا افراد گرم مزاج تا می توانند سبزی خرفه را مانند سبزی خوردن میل کنند یا به عنوان سبزی آش استفاده کنند. ترشی آن هم خوشمزه می شود. اضافه آن را ترشی بیندازید که در سایر فصول داشته باشید. به کشاورزان و باغداران هم بگویید آن را دور نریخته و به سبزی فروشها عرضه کنند. و هرکدام باغچه دارید آن را بکارید.

منبع :

کانال: @rasatabib

@matabmontazer

 نظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[9079بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[19818بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[15060بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[13548بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[27174بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[33396بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[11464بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[15824بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[46004بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[16685بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[441181بازدید]
زردی نوزادان[435647بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[5952بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[7267بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[6777بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[12119بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [30251بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[10664بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[9686بازدید]
اثبات کجی دیوار پزشکی مدرن(مقاله انتخابی)[6969بازدید]

از میان مقالات

اهداف پشت پرده محصولات اصلاح شده ژنتیکی(مقاله انتخابی)
صنعت جدید توریسم و سرقت زیستى(مقاله انتخابی)
معماری و خانه‌سازی قرآنی در عصر حکومت امام مهدی (عجّل الله فرجه) (مقاله انتخابی)
آیا شکر پرطرف‌دارترین مادۀ مخدر دنیاست؟ (مقاله انتخابی)
شفا از منظر قرآن کریم (مقاله انتخابی)
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)
مرگبارترین آزمایش‌های علمی آمریکا
ثبت انحصاری حیات(مقاله انتخابی)
والدین خوب بودن باعث نابودی فیزیولوژیکی شما می‌شود (مقاله انتخابی)
خانه های ما به مناطق سمی و خطرناک تبدیل شده اند (مقاله انتخابی)
نقش بینش توحیدی در سلامت انسان (مقاله انتخابی)
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)
​تکنولوژی تراریخته؛ راهی برای افزایش محصول یا بیماری؟ (مقاله انتخابی)
چربی خون
منبع‌شناسی قرآن و طب(مقاله انتخابی)
استعمار نوین در سایه آموزش زبان انگلیسی (مقاله انتخابی)
عسل؛ طعم بهشت
فمینیسم از "بی میلی به بچه دار شدن" متولد شد(مقاله انتخابی)
تزریق رعب و وحشت برای هیچ؟! ضرورت بررسی معضل تبلیغات منفی آنفلوانزای خوکی(مقاله انتخابی)
جامعۀ مصرف گرا (مقاله انتخابی)