درمان
امیررضا

سلام و عرض ادب و احترام
در پاسخ به درخواست کاربران ، مرقوم می فرمایید به پایگاه "طبیب شهر " مراجعه کنید.
با وجود مراجعه مکرر به پایگاه مذکور و مشاهده طبیبان مشهدی هنوزنتوانسته ام از بین عزیزان ، طبیبی که بتوان به او اعتماد کرد پیدا کنم. اگر شما بتوانید در مشهد از همکارانتان به ما معرفی کنید ، کمک برزگی به ما خواهید کرد.
ضمنا در پایگاه مذکور همه اطبا ذکر نشده اند.
برادر خراسانی شما

با عرض سلام خدمت شما من مشکلم رو که نوشتم که پستانم دچار ماستیت گرانولوماتوز شده گفتین باید حضورا به همکارانتون مراجعه کنم میشه لطفا همکارانتون رو در مشهد به من معرفی کنید ؟ من در گناباد زندگی میکنم اگه اینجا هم دکتری در این زمینه هست اطلاع ندارم !!!
عرب نژاد

سلام وقتتون بخیر بارداری دومم هست،هفته دوازدهم،از وقتی باردار شده ام خوابم خیلی کم شده شبها ساعت سه ب بعد بیدارم،در روز هم حداکثر نیم ساعت میتوانم بخوابم،چیکار کنم نگرانم خواب بچه ام هم وقتی بدنیا بیاید همینقدر باشد!!!لطفا راهنمایی بفرمایید،ممنون
تمنا

سلام دکتر از نظر شما و طب سنتی، نبات مثل شکر سفید هست و مضر یا تقریبا مثل عسل و مفید؟
محمد

پسرم شش سال دارد هميشه دوري نافش درد درد ميكون ازمايش انكل دادم ولي حچي نبود ولي نشاني كه كفتين دارد چيكار كونم
هما

یاالله* با عرض سلام و احترام. ببخشید یک نوع جلبک به نام جلبک اسپیرولینا هست که ظاهرا مورد تحقیقات خاصی قرار گرفته و گفتند خیلی برای رشد و سلامت انسان مفید هست. ظاهرا چون جانور محسوب نمیشه و چیزی بین گیاه و باکتری هست، خوردن آن توسط انسان اشکالی نداره. ☘***آقای دکتر لطف میکنید نظرتان را در مورد مصرف این جلبک و اثرات آن، بفرمائید؟ ☘***اگر این جلبک به صورت خوراکی و طبی برای بیماریهای خاص،‌تولید شود به نظر شما آیا واقعا سودمند خواهد بود و ممکن است برخی بیماریها که در حال حاضر درمان سختی دارند، با استفاده از این جلبک، درمان راحتتر و بهتری داشته باشند؟ امیدوارم از راهنمائی جنابعالی بهرمند شوم.🌺☘🌺☘
ز ح

سلام. جناب دکتر باید حتما جلاب انقدر بجوشد که نصف شود.؟
مجتبی

سلام عزیزان جان
با یکی از دانشجویان مومن و متعهد پزشکی که گمان می کردم در آینده از طرفداران و علاقه مندان طب سنتی خواهد بود صحبت می کردم در کمال تعجب دیدم از مخالفین شدید طب سنتی است.صحبت طولانی بود و نکات زیادی در خلال صحبت ها بود که به دو مورد اکتفا می کنم.
1-به او گفتم انجمن حجامت ایران مواردزیادی از ایدز را درمان کرده اند گفت اگر چنین بوددر دنیا صدا می کرد. و از اون سر دنیا سراغ اونها می رفتند.
2-در خلال صحبت ها حدس زدم در دانشکده پزشکی اولا به شدت دانشجویان را از طب سنتی می ترسانند که مبادابه یاوه های اینها گوش دهید. و همه چیز بر باد رود(در برابر مدعیان طب سنتی پنبه در گوشهاتان کنید).
ثانیا در خصوص طب سنتی مطالبی نادرست و گمراه کننده به خورد این عزیزان می دهند و آنها را در کانالی انحرافی می اندازند.تا به حقیقت نتوانند پی برد.
عاشق شما و برادر کوچکتان

اساتید معزز ، عزیزان جان
درد دل زیاد است ، اندوه و تاسف فراوان. غصه زیاد.
طب غربی همچون دانش و فرهنگ غربی سرمست و مغرور در جاده جهل خود می تازد.
ادعا می کند علم همان است که من دارم.
با این همه پیشرفتها و امکانات مادی طب غربی در کشور ، بیمارستانها و مطب ها و داروخانه ها مملو از انسان ، مرگ و میر و عوارض طب غربی فراوان ، تصور بیماری و حضور در سیستم درمانی کشور لرزآور ، ضجرآور و اظطراب آوراست.
هزینه در بخش درمان نجومی و در بخش پیشگیری قطره ای و صد البته به نسبت امکانات و هزینه ها در درمان کم توان و در پیشگیری کم توان تر.
طب غربی حاکم برکشور با این همه عیب ها،نقص ها و... بر طب سنتی (که جوانه ای تازه و فاقد امکانات مادی است)ناجوانمردانه و غیر منطقی حمله می کند و می تازد.
همانگونه که استاد موسوی گفته اند وسفارش رهبر عزیزمان است در برابر فرهنگ غرب نباید تدافعی عمل کرد باید هجومی رفتار کردو او را زیرسوال برد و مورد بازخواست قرار داد.
عاشق شما و برادر کوچکتان
کد : 23294
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۷
یادداشت ها
Share Email
آدمی فربه شود از راه گوش

 

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم 

و صلّي الله علي محمّد و آله الطّاهرين  و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين

  

 

آدمی فربه شود از راه گوش

 

 

سید حسن اسلامی اردکانی

 

در حالی که امروزه به کمیت و کیفیت آنچه می‌خوریم ظاهراً بیش از حد توجه می‌کنیم، عمیقاً از خوراک و طعام «خویش» غافلیم. هر روز شاهد گسترش اغذیه فروشی‌ها و نام‌های تازه‌ای در باب غذاها هستیم، با این همه روز به روز فقر غذایی ما بیشتر می‌شود. بدنمان فربه و فربه‌تر می‌شود، اما روح و جانمان تنک‌تر، تکیده‌تر و رنجورتر. نشان آشکار آن تبدیل مستمر کتاب‌فروشی‌ها به رستوران‌ها و ایستگاه‌های شکم و مانند آن است، نه برعکس.

 

در چنین فضایی، دیدن کتابی که درباره «قُوت دل» و خوراک جان سخن می‌گوید امیدبخش است. مشکل ما در عرصه غذا و طعام آن است که طعام را تنها آن چیزی می‌دانیم که به بدن خود می‌رسانیم، می‌خوریم و می‌نوشیم. حال آنکه ذهن، جان و دل ما نیز طعام خود را دارند و گرسنه می‌شوند و نیازمند خوراک خاص خویش هستند. این نکته را عارفان صدها سال پیش به دقت دریافته بودند و می‌کوشیدند به روشنی انواع غذاهایی را که بدان نیاز داریم مشخص کنند. از این رو، آن‌ها را می‌توان متخصصان تغذیه روحی و معنوی دانست. از نظر آنان همان گونه که تن و بدن ما نیازمند غذا و خوردن و نوشیدن است، چشم و گوش و روح و خرد ما نیز غذاهای خاص خود را دارند و باید به همه وجود خود غذا داد.

 

برای نمونه ابونصر خانقاهی، از عارفان قرن ششم، از چهار گونه غذا نام می‌برد:‌‌ «غذای تن و غذای دل و غذای عقل و غذای جان. اما غذای تن طعام و شراب و خواب و شهوت است. اما غذای دل طاعت و خدمت است و یادْ کردِ وی. اما غذای عقل علم و حکمت و معرفت است. اما غذای جان دیدار بی منّت است» (گزیده در اخلاق و تصوف، ابونصر طاهر بن محمد الخانقاهی،‌ به کوشش ایرج افشار، تهران، بنگاه نشر کتاب، 1347، ص 20) پیش از او نیز ابن خفیف شیرازی، از عارفان قرن چهارم، بر آن بود که «حظّ نفس سه چیز است:‌ خوردن و خفتن و مجامعت و حظّ روح سه چیز است:‌ بوی خوش و آواز و نظر» (سیرت شیخ کبیر ابوعبدالله ابن خفیف شیرازی، نوشته ابوالحسن دیلمی، ترجمه رکن الدین یحیی بن جنید شیرازی، تصحیح ا. شیمل-طاری، تهران، بابک، 1363، ص 214).

 

نصرالله پورجوادی اندیشه طعام از منظر عارفان را دستمایه کار خود قرار داده است و در کتاب قُوت دل و نوش جان (فرهنگ نشر نو با همکاری آسیم، 1397، 431 ص) طی سیزده مقاله مستقل اما مرتبط به ابعاد خوردن و طعام می‌پردازد. ایده محوری این کتاب آن است که همان گونه که تن ما نیازمند غذا است، چشممان، گوشمان و قلبمان نیز گرسنه و تشنه می‌شوند و باید سیر و سیراب شوند. دو مقاله از این مجموعه مقالات عمدتاً ناظر به غذای تن است و باقی آن‌ها بر محور طعام دل و جان می‌چرخد. مقاله دوم این مجموعه به نام «گیاهخواری و بی‌آزاری در اسلام» گسترش یافته و بازچاپ مقاله قبلی نویسنده است که در آن جایگاه گیاهخواری در تصوف و ابعاد آن را بررسی می‌کند. در حالی که گوشتخواری در میان مسلمانان رایج و مجاز بوده است و برخی صوفیان چنین بوده‌اند، عارفانی یکسره از گوشتخواری پرهیز می‌کرده و اهل «تنحُّس» بوده‌اند. در این مقاله پر و پیمان پورجوادی گزارشی از این صوفیان، شیوه زیست و دلایل رفتارشان به دست می‌دهد و گرچه مقاله عمدتاً رنگ و بوی گزارشی توصیفی و تاریخی دارد تمایل نویسنده را به گیاهخواری باز می‌تاباند. سومین مقاله نیز شرح حال صوفی گیاهخواری به نام ابوعبدالله مغربی است. وی نه تنها گیاهخوار که خامخوار نیز بود و به ریشه‌های گیاهان بسنده می‌کرد. داستان زیر به خوبی نگرش عارفانه او را به پیرامون خویش نشان می‌دهد:‌

 

ابراهیم شیبان، رحمه الله علیه گوید که با استاد خویش [ابو] عبدالله مغربی به صحرا شدیم تا ساعتی نظاره آثار و صنایع کنیم. ابراهیم گوید: من دست فرو کردم و گیاهی از زمین برکندم و ساعتی در دست بگردانیدم. پس بینداختم.

استاد مرا گفت:‌ ما کنتَ قمیناً بهذا! ای ابراهیم، نه سزاوار این بودی که کردی. که پنج خطا از این یک فعل تو پدید آمد.

گفتم: کدام است؟

گفت: یکی آنکه تن خود را در هوس و بازی برگماشتی

دیگر آن است که مسبّحی را از تسبیح بازداشتی-وان من شیئی الا یسبح بحمده (44:17)

سیم، دیگران را در راه این معاملت بگشادی.

چهارم، بی حاجتی برگرفتی

پنجم، بی حجتی فروگذاشتی.

برخیز و از من جدا شو (احمد طوسی، تفسیر سوره یوسف الجامع الستین، تصحیح محمد روشن، تهران، 1356 ص 108)

دیگر مقالات این مجموعه نیز به مسائلی چون سماع، نظربازی و جمال‌پرستی و شرح برخی نکات شعری ناظر به غنج و دلال و کرشمه معشوق اختصاص دارد؛ مسائلی که به نحوی خوراک چشم و گوش و دل به شمار می‌روند. خواندن این کتاب چه بسا بخشی از نیازهای غذایی معنوی ما را برآورده کند و ما را انواع تازه‌ای از غذاها آشنا سازد.

 

پنج‌شنبه ۶ دی ۱۳۹۷، صفحه آخر روزنامه اعتماد  


منبع :

@hassan_eslami

www.hassaneslami.ir
نظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[8636بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[19312بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[14731بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[13207بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[26682بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[32910بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[11166بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[15474بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[45370بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[16293بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[436980بازدید]
زردی نوزادان[430243بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[5674بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[7031بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[6503بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[11871بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [29227بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[10331بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[9371بازدید]
اثبات کجی دیوار پزشکی مدرن(مقاله انتخابی)[6680بازدید]

از میان مقالات

خطرات استفاده از آنتى بیوتیک ها در غذاى حیوانات(مقاله انتخابی)
درمان های ساده و عملی انگل های گوارشی
شوره سر؛ راه را اشتباه نرویم!
کودکان ثروتمندان از طعم غذاهای سالم‌ بیشتر لذت می‌برند (مقاله انتخابی)
دروغی به‌نام «حریم خصوصی» و «جریان آزاد اطلاعات» (مقاله انتخابی)
تجارت سرطان!(مقاله انتخابی)
نگاه کن روی قوطی چی نوشته شده؟(مقاله انتخابی)
مبارزه با حجاب، انحراف است (مقاله انتخابی)
آن روی سکه صنعت جراحی زیبایی مصنوعی(مقاله انتخابی)
ترش کردن
سالنمای حجامت سال 1391 هجری شمسی(هدیه پایگاه طبّ شیعه)
استفاده از علف کش ها و آفت کش ها در سراسر دنیا باید ممنوع گردد (مقاله انتخابی)
سالنامه حجامت 1397 هجری شمسی (هدیه پایگاه طبّ شیعه)
موخوره
انتهای راه محصولات تراریخته، ناباروری است؟(مقاله انتخابی)
درسنامه مزاج شناسی- مقاله ششم؛ مزاج شناسی انسانی؛ مزاج صفرا
ذبح طب اسلامی زیر رادیکال اندیشه غربی (نقدی بر نفوذ سیستماتیک اندیشه غرب در مبانی علمی طب اسلامی)(مقاله انتخابی)
هراس از خوردن غذا (مقاله انتخابی)
شلوار جین عقیم می کند !؟(مقاله انتخابی)
من هم از این کلمۀ برند خیلی بدم می‌آید (مقاله انتخابی)