همچنین ایا افراد گرم مزاج می توانند سیاهدانه را در شیر جوشانده مصرف نمایند
ص م

سلام اقای دکتر داروهایی که در این مقاله ذکر فرمودید برای خانم های باردار می توانند مصرف کنند ؟
ص م

سلام. من از موم سرد برای برداشتن موهای دست و پام استفاده کردم. چند روز بعدش برای آبرسانی به پوست از ژل آلوئه ورا استفاده کردم. دستام جوشای بدی زد. پاهام آنچنان جوش نزد. و صورتم کلا اصن جوش نزد و مشکلی براش پیش نیومد. دلیلش چی میتونه باشه؟
HM

اقای دکتر ایا با این وضعیتی که برایم پیش امده ایا اثرات مثبت حجامت و فصد از بین می رود و من از حجامت و فصد فایده ای نخوام داشت ؟
ص م

تازه زایمان کردم اصلا شیر ندارم چیکار کنم؟
سدنا

من مو مو به انجام دادم واصلا هم نتیجه نگرفتم
راضیه

سلام اقای دکتر برای درمان کرونا توصبه شما چی هست لطفا نظرتون رو بگید
مریم

روزی زنبور و مار با هم بحثشان شد........! مار میگفت: انسانها از ترسِ ظاهر خوفناڪِ من میمیرند؛ نه بخاطر نیش زدنم! اما زنبور نمی پذیرفت. مار، برای اثبات حرفش، به چوپانی ڪه زیر درختی خوابیده بود؛ نزدیڪ شد و رو به زنبور گفت: من او را می گزم و مخفی میشوم ؛ تو بالای سرش سر و صدا و خودنمایی ڪن! مار چوپان را نیش زد و زنبور شروع به پرواز ڪردن بالای سر چوپان نمود. چوپان فورا از خواب پرید و گفت: ای زنبور لعنتی! و شروع به مڪیدن جای نیش و تخلیه زهر ڪرد. مقداری دارو بر روی زخمش قرار داد و بعد از چندی بهبود یافت. سپس دوباره مشغول استراحت شد ... فردای آن روز موقع استراحت چوپان مار و زنبور نقشه دیگری ڪشیدند: اینبار زنبور نیش زد و مار خودنمایی ڪرد! چوپان از خواب پرید و همین ڪه مار را دید، از ترس پا به فرار گذاشت! او بخاطر وحشت از مار، دیگر زهر را تخلیه ننمود چند روز بعد، چوپان به خاطر ترس از مار و نیش زنبور مرد! ❦••• 🔹 پی‌نوشت بسیاری بیماری ها و ڪارها نیز همینگونه اند؛ و افراد فقط بخاطر ترس از آنها، نابود میشوند. مواظب تلقین های زندگی خود باشید #کرونا 


نور

سلام آقای دکتر نمیدونستم کدوم بخش سوالمو بپرسم اینجا رو مناسب دیدم ، خیلی معذرت میخوام امروز صبح متوجه شدم نزدیک کشاله رانم در قسمت پای راستم یه برجستگی اندازه عدس که سفته و مثل دمل چرکیه بیرون زده کلا رنگش قرمز درد مبهم داره و وقتیم خم و راست میشم تیر میکشه ، میترسم بزرگ بشه کار دستم بده لطفا راهنمایم کنید روم نمیشه به دکتر برم.الهی عاقبت بخیر شید دکتر مهربان
من

سلام ، بسیار بسیار ممنون کاش این مقاله رو زودتر دیده بودم وقتی پسر دوساله م چند ماه پیش بدجوری سرماخوردو یک ماه و نیم طول کشید تا حاش خوب شه و من از انواع داروهای گیاهی و شمیایی بخوردش دادم و به زحمت خوب شد. خدا حفظتون کنه آقای دکتر .
.
کد : 34053
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۸
خبرها و نظرها
Share Email
توسعه و استقلال "طب سنتی" رمز موفقیت کشور در حوزه درمان و قطع وابستگی نظام سلامت

بسم الله الرّحمن الرّحیم

و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین

توسعه و استقلال "طب سنتی" رمز موفقیت کشور در حوزه درمان و قطع وابستگی نظام سلامت

 


وزارت بهداشت و درمان تاکنون به هیچ‌یک از حکمای غیرپزشک ایرانی اجازه رسمی طبابت نداده و هنوز احداث بیمارستان طب سنتی در دستور کار قرار ندارد در حالی که استقلال طب سنتی ایران و تهیه دارو از منابع طبیعی و داخلی، رمز موفقیت در درمان و استقلال پزشکی است.


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ حجت‌الاسلام محمود شیرازیان، مدیرعامل "سلامتکده بوعلی" در پی اقدام اخیر در آتش زدن کتاب هاریسون، در یادداشت پیش‌ِرو به آسیب‌شناسی این اقدام پرداخته است:


"پزشکی جدید با سوزاندن کتاب قانون بوعلی در اروپا آغاز شد و مکاتب طبی غیر خود را از صحنه خارج کرد و اینک بعد از گذشت حدود 500 سال از آن واقعه، کتاب هاریسون به‌آتش کشیده می‌شود؛ ضمن محکوم کردن سوزاندن کتاب پزشکی هاریسون که نماد طب جدید است، برای بازخوانی و آسیب‌شناسی این واقعه به جست‌وجوی ریشه‌های آن می‌پردازیم.


طب جدید در طول حیات خود، موفقیت‌هایی داشته است از جمله کشف میکروب، ویروس، هورمون و درمان بیماری‌هایی مثل وبا، سل و طاعون؛ این طب،‌ همزمان با کشف پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک، طب کهن را غیرعلمی و خرافی دانست و با انگیزه کسب پول و ثروت یا انگیزه‌های مقدس، انحصار در درمان را دنبال کرد در حالی که انحصار، آفت رشد و توسعه و استقلال است.


علت اینکه هنوز بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر درمان نشده‌اند و جراحی و استفاده از کورتون برای رفع علائم بیماری شیوع زیادی یافته، همین انحصار است؛ آیا بهتر نبود به طب کهن ــ با سابقه بیش از 7 هزار سال ــ اجازه رشد داده می‌شد و این دو مکتب با مشارکت و تفاهم به نوآوری‌های مشترک در حوزه درمان می‌رسیدند؟


برخی پزشکان متخصص امروزی اگر متوجه شوند که بیمار از داروهای گیاهی استفاده کرده به‌شدت با او برخورد می‌کنند و روش‌های درمانی موفق طب کهن مثل زالودرمانی و حجامت را غیرعلمی می‌دانند و بیماران را از مراجعه به حکیمان طب قدیم برحذر می‌دارند و اظهار می‌کنند "مگر ما در قرون وسطی زندگی می‌کنیم که از روش‌های قدیم استفاده شود؟!".


با اینکه در سکته‌های مغزی اگر در دقایق اولیه، پشت گوش زالو انداخته شود با ذوب شدن لخته خون توسط بزاق دهان زالو و رقیق شدن موضعی، بیمار به‌سرعت بهبود پیدا می‌کند و به حالت اولیه بازمی‌گردد و ده‌ها مورد با این روش، درمان شده‌اند؛ در گرفتگی عروق قلب هم زالودرمانی روی قلب باعث باز شدن عروق می‌شود و احتیاجی به جراحی قلب با آن ریسک بالا وجود ندارد اما پزشک متخصص این موارد علمی و محسوس را رد می‌کند و اجازه نمی‌دهد در محیط بیمارستان از زالو برای درمان استفاده شود و با توجه به منابع درسی خود، فقط تزریق هپارین و مشتقات آن را علمی می‌داند! و چشم‌های خود را به‌روی درمان با زالو می‌بندد و حتی حاضر نمی‌شود به گزارش موفقیت‌های زالودرمانی گوش دهد.

 

این تنگ‌نظری‌ها در کشورمان مقابل طب سنتی در حالی است که در کشورهای اروپایی و آمریکا، سالهاست که استفاده از روش‌های خاص درمانی مبتنی بر آموزه‌های طب سنتی به‌صورت رسمی وارد نظام سلامت این کشورها شده است به‌طور نمونه استفاده از "زالودرمانی" تحت عنوان "leech therapy" از سال 2004 در ایالات متحده آمریکا از سوی FDA تأیید رسمی و وارد سیستم درمانی بیمارستانی این کشور شده است.


نکته دیگر اینکه به‌خلاف مولکول داروهای گیاهی که با بدن، بسیار سازگار است، مولکول داروهای شیمیایی با مولکول‌های بدن سازگار نیست و سیستم ایمنی و کبد با آن مبارزه می‌کند تا این تازه‌وارد بیگانه جذب بدن نشود؛ با بالا بردن قدرت داروی شیمیایی، بدن در نهایت تسلیم می‌شود و تخریب سلول‌های اعضای دیگر شکل می‌گیرد که این اتفاق را "عوارض داروهای شیمیایی" می‌نامند و این عوارض در کتاب داروهای ژنریک ایران ثبت شده است؛ به‌عنوان نمونه در بروشور یکی از داروهای اعصاب آمده است که این دارو ضد افسردگی است اما افسردگی می‌آورد!


اکنون در آمریکا و کشورهای پیشرفته اروپایی که مهد طب جدید هستند، سال‌هاست روند جایگزین کردن گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی آغاز شده و کشوری مثل آلمان بیش از 80 درصد داروهای خود را از منابع گیاهی تهیه می‌کند؛ اما مدیران وزارت بهداشت و درمان کشورمان، تجهیز کردن هرچه بیشتر کارخانه‌های داروسازی شیمیایی و فرهنگ‌سازی مصرف کورتون و آنتی‌بیوتیک را در دستور کار خود قرار داده‌اند که نتیجه این امر، مصرف 5برابر نُرم جهانی آن در ایران است.


اکنون سؤال مهم این است؛ چرا وزارت بهداشت در طول 41 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای کم کردن سبد داروهای شیمیایی و جایگزین کردن آن با داروهای طبیعی اقدام مؤثری انجام نداده است؟ اگر به تجهیز و توسعه داروهای شیمیایی نمره 100 بدهیم، نمره تجهیز و توسعه داروهای گیاهی به عدد 4 هم نمی‌رسد.


این در حالی است که کشور ایران به‌دلیل آفتابی بودن، یکی از بهترین اقلیم‌ها برای کشت و توسعه گیاهان دارویی در جهان است و بالاترین مواد مؤثره گیاهی را بین کشورها دارد.


عدم رشد و توسعه طب سنتی میوه همین انحصار است تاآنجا که به‌خلاف کشورهای دیگر که حکمای سنتی را از کنکور پذیرش می‌کنند در ایران، ورود به این عرصه را در انحصار پزشکان عمومی ــ که آموزه‌های طب هاریسون در وجودشان نهادینه شده ــ قرار داده و دانشکده‌های طب سنتی را زیرمجموعه طب جدید کرده‌اند و دانشجویان طب سنتی حق ورود و درمان در حوزه متخصصان را ندارند و این پزشکان به‌دلیل اینکه قبلاً بر اساس طب هاریسون شکل گرفته‌اند، آموزش‌های طب سنتی آنان را دچار تعارض در انتخاب دو روش «جزء‌نگر مولکولی» یا «کل‌نگر اخلاطی» کرده است که نتیجه‌اش عدم رشد و توسعه طب سنتی در ایران است.


وزارت بهداشت و درمان تاکنون به هیچ یک از حکمای غیرپزشک ایرانی اجازه رسمی طبابت نداده و هنوز احداث بیمارستان طب سنتی در دستور کار قرار ندارد در حالی که استقلال طب سنتی ایران و تهیه دارو از منابع طبیعی و داخلی، رمز موفقیت در درمان، رشد، توسعه و استقلال پزشکی از کشورهای تحریم‌کننده با کمترین هزینه است.


حضور لابی نیرومند پزشکان در مراکز قدرت و تصمیم‌گیری و در دست داشتن نهادهای قانونگذاری، رسانه و فرهنگ‌سازی و نیز حضور پررنگ در فیلم‌ها و سریال‌ها و در مقابل، عدم ساماندهی طب سنتی و آموزش عطارها، موقعیتی را به‌وجود آورده که نتیجه آن، عدم رشد و توسعه طب ایرانی شده و این عدم رشد و توسعه، میوه "انحصار" است.


با توجه به اینکه طب سنتی در گذشته در حوزه‌های علمیه آموزش داده می‌شد و منابع آن بر اساس روش و متد درسی حوزه‌ها نگارش یافته، بهترین راهکار برای احیا، توسعه و ساماندهی علم طب سنتی در کشور این است که مدیریت آن، مانند گذشته به حوزه‌های علمیه بازگردانده شود؛ اجرایی شدن این امر، مستلزم اقدام قاطع و شایسته است.

منبع :

تسنیمنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[10078بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[20978بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[15934بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[14484بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[28358بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[35410بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[12364بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[16823بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[47878بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[17670بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[450101بازدید]
زردی نوزادان[442676بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[6386بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[7686بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[7246بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[12507بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [32892بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[11437بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[10300بازدید]
اثبات کجی دیوار پزشکی مدرن(مقاله انتخابی)[7460بازدید]

از میان مقالات

استفاده نابجا از آنتى بیوتیک؛ مقصر کیست؟(مقاله انتخابی)
درد دل علامه حسن‌زاده آملی با یک پزشک
زیبایی برای مقابله با بحران؛ بازسازی جهان با چاقوی جراحی(مقاله انتخابی)
آداب و خواص به کار بردن بوی خوش(مقاله انتخابی)
برای بچه‌ها به جای تبلت بیلچه بخرید (مقاله انتخابی)
فمینیسم از "بی میلی به بچه دار شدن" متولد شد(مقاله انتخابی)
کندرو مالاسی پاتلا Patellar chondromalacia
سنگ های صفراوی
حس مادری یا آینده شغلی؟! (مقاله انتخابی)
بررسی و تحلیل سند 2030 یونسکو (مقاله انتخابی)
آیا تغییرات اقلیمی بچه‌دارشدن را غیراخلاقی کرده است؟ (مقاله انتخابی)
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)
اهداف پشت پرده محصولات اصلاح شده ژنتیکی(مقاله انتخابی)
مَـــرهَـــم؛ توصیه‌هایی از طبّ سنّتی ایران به راهیان سفر اربعین(ویراست دوّم)
شگفتی‌های علمی قرآن در میوه‌های انگور، انار و زیتون(مقاله انتخابی)
شعار "فرزند کمتر" در خدمت پروژه جنگ جمعیتی(مقاله انتخابی)
سنگ کلیه؛ یک خاطره دردناک!
مادران مجرد قادر نیستند از پسران خود یک مرد بسازند (مقاله انتخابی)
تدابیر دوران بارداری(2)
تفلون برای همیشه (مقاله انتخابی)