(چاپ)

کد خبر :  33998  
تاریخ انتشار خبر : ۱۹ دي ۱۳۹۸ خبرها و نظرها
نوجوانانه ها؛ نکته به نکته 5

بسم الله الرّحمن الرّحیم

و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین

 

نوجوانانه ها؛ نکته به نکته 5

 

1

 

نوجوانان ربات نیستند 

 

والدین توقع دارند:

 
نوجوان باید معدل بالای ۱۹ داشته باشد.

 
حتما باید پزشکی بخواند.

 
باید کلاس زبان برود و عالی صحبت نماید.

 
نباید اصلا با موبایل بازی کند.

 
نباید پای تلویزیون بنشیند.

 

باید .... نباید ...........باید ..... نباید ...... باید ..... نباید ...!!!!!

 

نوجوانان ربات نیستند که توسط شما برنامه ریزی گردند.

 

آنها انسان هستند و توسط خالق خود صاحب "طرح الهی" و "رسالت" بوده و شما والدین صرفا می بایست با بارش مهربانی و عشق و کمک به آنها در مسیر زندگی بگذارید آنها طرح الهی خود را جستجو کنند و بیابند و زندگی کنند.

 

والدین عزیز؛

 
برای موفقیت فرزندتان،توقع بهترین بودن او را در همه چیز از ذهن خود بیرون کنید و معتقد شوید که هرنوجوانی در زمینه های خاصی استعداد دارد و لازم نیست در همه چیز، بهترین باشد.

 

امام علی علیه السلام میفرماید:

 
خیر مردم، پیوسته در تفاوتهای آنان است و اگر مساوی شوند، از بین خواهند رفت.

 

همچنین علاقه نشان دادن و اهمیت بیش از اندازه به نمره ی ۲۰ کار مطلوبی نیست زیرا مهم این است که فرزند شما در حد توان خود بکوشد؛ گرچه نمره ی 20 نگیرد.


 

2

 

ما سر بچه ها داد میزنیم، آنها را تهدید می کنیم، آنها را نادیده می گیریم یا کتک میزنیم، چون می دانیم هرگز ما را ترک نمی کنند، چون توانایی شکایت کردن از ما را ندارند، چون در هر شرایطی دوستمان خواهند داشت، چون زورشان به ما نمیرسد و جز ما پناهی ندارند، و این یعنی سوء استفاده از قدرت خود و بی پناهی آنها.

 

در درون هر یک از ما یک دیکتاتور پنهان شده که می تواند به دیگری آزار برساند. چقدر ظالمانه است به ناتوانترین و بی پناه ترین موجود زندگی خود که قرار است عزیزترین موجود زندگی ما باشد، آزار برسانیم، چون قدرتش را داریم.

 

3

 

خیلی اوقات ...

 
رعایت نکردن حقوق کودکان و نوجوانان از طرف بزرگسالان باعث میشه:

 
رویای خیلی از بچه ها "بزرگ شدن" باشه.

 

4

 

نوجوان و کودک شما نباید به خاطر انجام کارهای عادی و معمولی چیزی دریافت کند، چون آنها عضوی از خانواده هستند نه مهمان حاضر در هتل هرکس که در خانه زندگی می‌کند موظف به انجام امور مربوط به خانه است.

 

از مرتب کردن اتاق تا شستن ظروف گرفته،گردگیری و... تشویق کودکان برای انجام کارهای فوق‌العاده، لازم است البته نه در کارهایی که وظیفه عادی هر عضو خانواده است. بچه ها باید بخشی از مسئولیت زندگی مشترک با خانواده را به دوش بگیرند. آنها برده شما نیستند اما مطمئن باشید که در تعطیلات و مرخصی دائم هم به سر نمی‌برند.

 

5

 

ايده آل طلبي، كمال گرايي ونمره ي بيست خواستن، مانع از اين مي شود كه بتوانيم به فرزندمان افتخار كنيم.


بچه ما هرچه كه باشد بايد با افتخار به او نگاه كنيم.

 

6

 

نوجوان بر عکس کودک، نه تنها نمی خواهد با محیط سازگار شود بلکه می خواهد محیط را با خود سازگار کند که معمولاً با مقاومت بزرگسالان و بروز واکنش های ناسازگارانه همراه خواهد بود.

 

برخی از این واکنش ها عبارتند از:

 
اضطراب شدید، کشمکش های روانی،

 
دیر به خانه آمدن، در پسران،


تمایل به آرایش در دختران.

 

7

 

در سنین نوجوانی، بچّه‌ها برای حفظ دوستی، احساس تعلّق و ارزشمندی و کسب تأیید از طرف گروه، تا حدّ زیادی به نظرات همسالان خود تکیه می‌کنند.دوستی‌ها و معاشرت‌های ناسالم با افرادی که در مرحلهٔ بیداری جنسی هستند، نوجوان را در معرض وسوسه قرار می‌دهد و بر تصمیم او برای گرایش به رفتارهای جنسی مخاطره آمیز تأثیر می‌گذارد.باید علاوه بر پاکسازی جو خانه و نظارت بر دوستان فرزندتان، قدرت مخالفت و نه گفتن را در نوجوانان تقویت کنید.

 

 

8

 

ما نسبت به زندگی بسیار حریص هستیم و سعی میکنیم تا زندگی ای را که خودمان در بدست آوردنش شکست خورده ایم، از طریق فرزندانمان تجربه کنیم. این مانع بزرگی بر سر راه فرزندان بوجود می آورد و باعث می شود که آنها استعدادهای بی استفاده و یا آرزوهای ناخودآگاه والدینشان را زندگی کنند.افرادی زیادی هستند مشغول شغل هایی هستند که هیچ علاقه ای به شغل خود ندارند و زمانی که به عمق ماجرا نگاه می‌کنند، در می‌یابند که این والدینشان بوده اند که آرزوهای نزیسته خودشان را به فرزندان خود تحمیل کرده اند.