(چاپ)

کد خبر :  35821  
تاریخ انتشار خبر : ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ خبرها و نظرها
مقایسه آمار کرونایی در ایران و چند کشور درگیر کرونا

بسم الله الرّحمن الرّحيم

و صلّى اللّه على محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله على اعدائهم اجمعين

 

 

 

 

 


مقایسه آمار کرونایی در ایران و چند کشور درگیر کرونا

 

 

 

 

 

 

 

مدتی است که گفته می‌شود: «اگر ما تعامل بهتری با دنیا داشتیم امکانات بیشتری (مثل واکسن و دارو) وارد می‌کردیم و تا به این اندازه درگیر مرگ هم‌وطنان نمی‌شدیم.»

 

 

برای سنجش «صحت» این گزاره، «تعداد مرگ ناشی از کرونا» نسبت به «جمعیت» هشت کشور آمریکا، برزیل، روسیه، آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان و اسپانیا را با «ایران» مقایسه می‌کنیم.

 

 

با سنجش «تعداد مرگ ناشی از کرونا» با «جمعیت» هر کشور می‌توان میزان «موفقیت هر کشور» را سنجید.

 نکته: در این تحقیق «جمعیت» کشورها مطابق آمار سال ۲۰۱۹ و تعداد «کرونایی‌های فوت شده» از سایت worldometers.info استخراج شده که مربوط به ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ است که تعداد «مرگ ناشی از کرونا» در ایران حدود ۱۰۰ هزار نفر بود.

 

 

 

۱. مقایسه آمریکا با ایران:

 


جمعیت آمریکا حدود ۳۲۸ میلیون نفر و جمعیت ایران حدود ۸۳ میلیون نفر است یعنی ۳ برابر و ۹۵ صدم بیشتر از ایران است یعنی تقریبا ۴ برابر ایران. مرگ ناشی از کرونا در آمریکا حدود ۶۴۰ هزار نفر و در ایران حدود ۱۰۰ هزار نفر است.

 

 با توجه به اینکه جمعیت آمریکا حدود ۴ برابر ایران است اگر «امکانات پزشکی» و «دسترسی به منابع» در هر دو کشور آمریکا و ایران «مساوی» باشد، آمریکا باید حداکثر ۴۰۰ هزار کشته می‌داد (چون جمعیت آن ۴ برابر ایران است پس کشته‌های آن حداکثر ۴ برابر ایران می‌تواند باشد) اما الان حدود ۶۴۰ هزار نفر کشته داده است. یعنی مدیریت آمریکا ۶۲ درصد بدتر بوده است.

 

 

 


۲ـ مقایسه برزیل با ایران:

 


جمعیت برزیل حدود ۲۱۱ میلیون نفر یعنی حدود دو و نیم برابر ایران (به صورت دقیق ۲.۵۴ برابر ایران است). اما «مرگ ناشی از کرونا» در برزیل حدود ۵۷۰ هزار نفر است.

 

 

با توجه به دو و نیم برابر بودن جمعیت برزیل، باید حداکثر ۲۵۰ هزار کشته می‌داد اما الان حدود ۵۷۰ هزار نفر کشته داده است. یعنی مدیریت برزیل ۱۲۵ درصد بدتر بوده است.

 

 

 

۳. مقایسه روسیه با ایران:

 


جمعیت روسیه حدود ۱۴۵ میلیون نفر یعنی حدود ۱.۷۵ برابر ایران است. مرگ ناشی از کرونا در روسیه حدود ۱۷۳ هزار نفر بوده. یعنی «مرگ ناشی از کرونا» نسبت به «جمعیت» در مورد روسیه و ایران تقریبا یکسان است و مدیریت روسیه فقط یک درصد بهتر از ایران بوده است. این را در نظر بگیرید که روسیه دارای تکنولوژی ساخت واکسن است و مقداری هم به ایران داده.

 

 

 

۴. مقایسه آلمان و ایران:

 


جمعیت آلمان حدود ۸۳ میلیون نفر و با ایران برابر است. مرگ ناشی از کرونا در آلمان حدود ۹۲ هزار نفر بوده که کمی کمتر از ایران است. یعنی آلمان با همه امکاناتی که دارد، فقط ۸ درصد بهتر از ایران مدیریت کرده است.

 

 

 

۵. مقایسه فرانسه و ایران:

 


جمعیت فرانسه حدود ۶۷ میلیون نفر و ۱۹ درصد از ما کمتر است اما تعداد مرگ ناشی از کرونا در فرانسه حدود ۱۱۳ هزار نفر بوده. یعنی با جمعیت کمتر اما مرگ کرونایی بیشتر.

 

 

اگر «امکانات پزشکی» و «دسترسی به منابع» در هر دو کشور فرانسه و ایران «مساوی» باشد باید حداکثر ۸۰ هزار کشته می‌داد اما الان ۱۱۳ هزار نفر کشته داده. یعنی مدیریت فرانسه ۴۹ درصد بدتر بوده است.

 

 ۶. مقایسه ایتالیا و ایران:

 


جمعیت ایتالیا حدود ۶۰ میلیون نفر و ۲۸ درصد از ایران کمتر است اما تعداد مرگ ناشی از کرونا در ایتالیا حدود ۱۲۸ هزار نفر بوده. یعنی با جمعیت کمتر اما مرگ کرونایی بیشتر.

 

 


اگر «امکانات پزشکی» و «دسترسی به منابع» در هر دو کشور ایتالیا و ایران «مساوی» باشد ایتالیا باید حداکثر ۷۲ هزار کشته می‌داد (چون جمعیت آن ۲۸ درصد کمتر از ایران است و باید ۲۸ درصد از ۱۰۰ هزار کشته در ایران، کمتر کشته می‌داد) اما حدود ۱۲۸ هزار نفر کشته داده است. یعنی مدیریت ایتالیا ۷۷ درصد بدتر بوده است.

 

 

 


۷. مقایسه انگلیس و ایران:

 


جمعیت انگلستان حدود ۵۶ میلیون نفر و ۳۳ درصد از ما کمتر است اما تعداد مرگ ناشی از کرونا در انگلستان حدود ۱۳۱ هزار نفر بوده. یعنی با جمعیت کمتر اما مرگ کرونایی بیشتر.

 اگر «امکانات پزشکی» و «دسترسی به منابع» در هر دو کشور انگلیس و ایران «مساوی» باشد باید حداکثر ۶۷ هزار کشته می‌داد (چون جمعیت آن ۳۳ درصد کمتر از ایران است و باید ۳۳ درصد از ۱۰۰ هزار کشته در ایران، کمتر کشته می‌داد) اما الان نزدیک دو برابر یعنی ۱۳۱ هزار کشته داده است. یعنی مدیریت انگلیس ۹۴ درصد بدتر بوده است.

 

 

 


۸. مقایسه اسپانیا و ایران:

 

 
آخرین کشوری که وضعیت ایران با آن مقایسه می‌شود اسپانیاست که حدود ۴۷ میلیون نفر و ۴۳ درصد از ایران کمتر است.

 


اگر شرایط ایران و اسپانیا مساوی فرض شود باید حداکثر ۵۶ هزار کشته می‌داد اما الان ۸۳ هزار کشته داده است. یعنی مدیریت اسپانیا ۴۶ درصد بدتر بوده است.