(چاپ)

کد خبر :  36849  
تاریخ انتشار خبر : ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ خبرها و نظرها
معرفی بازی الک دولک

بسم الله الرّحمن الرّحيم

و صلّى اللّه على محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله على اعدائهم اجمعين

 

 

 

 


معرفی بازی الک دولک

 

 

 

 

 

 

مشخصات بازی الک دولک 


دولک: چوبی به طول ۷۵ سانتی‌متر (اندازه‌ها نسبی است)


الک:‌ چوبی به طول ۳۰ سانتی‌متر (اندازه‌ها نسبی است)


مره: دو تکه سنگ که الک را روی آن می‌گذارند.


نوع بازی: دسته جمعی


تعداد بازیکن: بازی گروهی است (دو نفر به بالا).


سن بازیکن: از هفت - هشت سال به بالا (در بعضی از کتاب‌ها نوشته شده ۱۲ تا ۱۷ سال)


زمان بازی: اوقات فراغت (به‌ویژه در روزهای نوروز و سیزده بدر)


مکان بازی: زمین صاف و مسطح، محیط باز

 


سودمندی‌های بازی الک دولک 


تقویت مهارت در نشانه‌گیری و بالا رفتن دقت و تمرکز و هماهنگی بین چشم و دست، بالارفتن سرعت عمل، ایجاد نظم گروهی، تقویت نیروی همکاری بین اعضای گروه و تقویت اعتماد به نفس.

 

 


شرح بازی یا نحوه بازی الک دولک


بازی «الک دولک» به‌دلیل رایج بودن بازی در مناطق مختلف، از قواعد متفاوتی برخوردار است. شرکت کنندگان به دو دسته تقسیم می‌شوند تیم شروع‌کننده به قید قرعه انتخاب می‌شوند. سر تیم دسته اول، به وسیله چوبی به طول حدودا ۸۰ سانتی‌متر (الک)، چوب کوچک (دولک) را به سمت تیم مقابل پرتاب می‌کند و الک را در کنار محل پرتاب می‌گذارند.

 

 


گروه مقابل سعی می‌کند چوب دولک را در هوا بگیرد، در این صورت، بازی به نفع آن‌ها تمام می‌شود و گروه‌ها جابه‌جا می‌شوند. در غیر این‌صورت، یک نفر از گروه دوم چوب دولک را برمی‌دارد و به سمت الک پرتاب می‌کند و سر تیم گروه اول سعی می‌کند دولک را در هوا بزند اما اگر نتواند مانع به زمین افتادن دولک شود، این بار  نوبت آن بازیکن تمام شده و بازی را به یکی از یاران گروه خود واگذار می‌کند.

 

 

 

 

بازی الک دولک


پس از برنده شدن، هر عضو تیم برنده با الک، دولک را روی هوا می‌زند (مانند عمل روپایی در فوتبال).

 


هر تعداد ضربه که بتواند به دولک بزند، به همان تعداد می‌تواند توسط الک، دولک را به دورتر پرتاب کند. همه اعضا این کار را کرده و پشت سر هم دولک را به منطقه دورتر می‌برند. افراد بازنده باید از آخرین نقطه، تا نقطه شروع بازی، به افراد برنده کولی دهند.

 

 

 

 

حالت دوم بازی الک دولک

 

این که پیش از آن که یکی از اعضای گروه دوم، اَلَک را بگیرد، اَلَک روی زمین می‏ افتد.در این صورت، یکی از اعضای گروه دوم، اَلَک را برداشته، به سمت جایی که آجرها قرار دارد، پرتاب می‏ کند.

 

 فردی که دولَک را در دست دارد، باید تلاش کند تا پیش از آن که اَلَک بر زمین بیفتد، آن را با دولَک، دوباره رو به بالا و به سوی جلو، پرتاب کند.

 


در این جا یا بازیکن گروه اوّل موفّق می‏ شود که اَلَک را با دولَک بزند یا نمی ‏شود.

 

اگر موفّق شد، از جایی که اَلَک پس از پرتاب او به زمین افتاده تا محلّ آجرها را با دولَک اندازه می ‏گیرند و به همان اندازه هم به گروه اوّل، امتیاز داده می‏ شود. مثلاً اگر به اندازۀ بیست دولَک فاصله بود، بیست امتیاز به گروه اوّل داده می‏ شود.

 امّا اگر بازیکن گروه اوّل، موفّق نشد که اَلَک را بزند، دو حالت پیدا می‏ کند: فاصلۀ میان اَلَک در نقطه‏ ای که به زمین افتاده، بیشتر از طول دولَک است یا کمتر.اگر بیشتر بود، با دولَک فاصله را می ‏شمارند و امتیاز گروه اوّل، مشخّص می‏ شود؛ امّا اگر کمتر بود، فردی که اَلَک را پرتاب کرده، سوخته و جای خود را به دیگری می ‏دهد.در هنگامی که بازیکن گروه اوّل، پشت آجرها قرار می‏ گیرد، در هنگام زدن اَلَک، ممکن است دولَک به آجرها بخورد و اَلَک، پرتاب نشود.

 

 این یک خطا محسوب می‏ ‏شود. اگر این خطا، سه بار پشت سر هم انجام بگیرد، بازیکن باید جای خود را به دیگری بدهد.اگر بازیکنان گروه اوّل، یک دور جای خود را به دیگری دادند، نوبت به گروه دوم می‏ رسد.

 


از ابتدا مشخّص می‏ شود که بازی در چه امتیازی تمام شود. هر گروهی که زودتر به این امتیاز رسید، برنده است.