🌹یاعلی🌹: سلام 🌹 من خرداد زایمان کردم( طبیعی) ولی پسرم آسمونی شد😭 اولین بارداری بود الان مایلم اقدام کنم برای بارداری مجدد.. چه مقدار لازمه بین دوبارداری فاصله بدم؟ برای تقویت بدن چه کارهایی باید انجام بدم؟ و اینکه موقع شروع بارداری قبلی 70 کیلو بودم الان 80 کیلو هستم.. لازمه وزنم رو کم کنم؟ با چه رژیم یا ورزشی؟ ممنون
مامان نینی بهشتی

سپاس ازاطلاعات خوب وسازندتون خسته نباشید
رضا

سلام با توجه به بيماريهايي كه خوك ناقل ان است. بنظر شما ما مسلمانان كه گوشت خوك مصرف نميكنيم نسبت به سايرين كه خوك مصرف ميكنن .كمتر دچار بيمارى ميشويم ؟
فاطمه رايگانى

سلام خسته نباشید اقای دکتر نزدیک دو ماهی میشه که یه عمل کوچیک داشتم بعد از عمل خوابم زیاد شده صبحها به زور بیدار میشم روزا هم گیج خواب هستم ممنون میشم راهنماییم کنید
Adel

با سلام و وقت بخیر ایا نیازی به دادن قطره ویتامین آ د به نوزاد هست؟
مهدی فاطمی

سلام و خدا قوت تو طب سنتی مسکن هم داریم؟ وقتی سردرد میشم چی بخورم که ساکت بشه؟ فکر کنم میگرنی هست سالهاست هر هفته یا دوهفته یک بار سردرد میشم که مجبورم نوافن مصرف کنم با این هم فقط شدتش کم میشه
میلاد

با سلام خدمت شما، این اش رو نمیشه توی قابلمه استیل پخت? اون ظرفهايي که ذکر شده در دسترس ما نیست و اینکه بفرمائید چند وقت یک بار میشه این رژیم رو انجام داد? لازم نیست در طول دوره قرص ویتامین مصرف بشه? مشکلی پیش نمیاد?
مرضیه

سلام خسته نباشید من مزاجم گرم و خشکه و لاغرم سعیمم اینه غذاهای سرد و تر بیشتر مصرف کنم برا همین اب هم روزی ۸ تا لیوان میخورم. من با این که لاغرم شکم بزرگی دارم ینی بیشتر انگار معدم اومده جلو تا شکمم!! میشه راهنمایی کنید با شکم یا در اصل معده جلو اومدم باید چیکار کنم؟ ورزش کنم ک بدتر بدنم خشکتر میشه غذاهای سرد مث برنج اینام نخورم باز چاق نمیشم! لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم
تینا

سلام میخواستم بچمو از شیر بگیرم میخواستم بدونم الان وقت خوبی هست یا خبر ۶ شهریور دوساله میشه ممنون
محبوبه

با سلام و احترام من مشکل ناباروری دارم از بادکش سرد استفاده میکنم. در توضیحات بیشتر بادکش گرم توصیه شده الان این چند روز انجام دادم بی فایده هست
متقاعد
کد : 33933
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۸
خبرها و نظرها
Share Email
جولان فمنیسم در خلاءنظام ارزشی و هویتی زنان ایرانی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین

جولان فمنیسم در خلاءنظام ارزشی و هویتی زنان ایرانی

یک فعال اجتماعی اظهار داشت: وقتی فرهنگ مادری به چند پوستر خلاصه می‌شود و به حفظ ارزش مادران جامعه هیچ توجهی نمی‌شود، پرواضح است که مسأله ورود زنان به ورزشگاه تبدیل به اولویت اصلی زنان کشور تبدیل ‌شود.


گروه اجتماعی خبرگزاری فارس-  معصومه آمره یک فعال اجتماعی در یادداشتی درخصوص جولان فمینیسم نوشته است: ازدواج کودکان، ورزشگاه رفتن زنان، دختر آبی و چند کلیدواژه دیگر که چشم خیلی‌ها در فضای مجازی یا رسانه‌های رسمی به آن خورده‌است. شاید اکثراً نیز با این موج‌ها همراه شده و حتی نظر، پیشنهاد یا انتقادی داشته‌اند.


 مطالبات زنان چندیست که به همین موضوعات خلاصه می‌شود و با مسأله‌ای شاید به ظاهر اتفاقی، موضوع داغ رسانه‌ای می‌شود. مطالباتی که قبل از مطرح شدن و جریان‌سازی آنان، چندان جزو الویت‌های اساسی زنان نبوده‌است؛ اما این موضوعات حالا شده دست مایه‌ای که می‌توان به راحتی از آن بهره‌برداری سیاسی کرد.


با این وجود، اتفاق نظر واحدی حتی بین زنان در این باره وجود ندارد. در خلاء و نبود نظام ارزشی و هویتی برای زنان بدیهی است که جریان‌سازی‌ گرایش‌های فمنیستی برای مطالبات زنان در صدر قرار بگیرند و برای همه مهم تلقی شوند.


وقتی فرهنگ مادری به چند پوستر مروارید در صدف و هدیه دادن شاخه گل ختم می‌شود و در این زمینه فعالیت اجتماعی زنان فقط ورد زبان‌هاست و به لوازم آن و حفظ ارزش مادران جامعه هیچ توجهی نمی‌شود، پرواضح است که ورزشگاه به اولویت اصلی و اول زنان کشور تبدیل ‌شود.


چگونه مطالبات دست چندم زنان به اولویت تبدیل می‌شود؟!


زمانی‌که زنان تنها سیاه لشکری برای حمایت و تبلیغ انتخاباتی می‌شوند و باز هم حق اولیه زنان در حاشیه است. تعجبی ندارد که این قبیل موضوعات به اولویت زنان بدل شود. البته مشکل اصلی زنان نه گرفتن حق بلکه در گم‌کردن حق اصلی آنان است.


این ضعف در وهله اول معطوف به خود جامعه زنان است و حکایت ضرب‌المثل؛ از ماست که بر ماست را برای برخی زنان روشن‌ضمیر تداعی می‌کند. خشونت علیه زنان و پایمال شدن حق زنان ابتدا در همان‌جایی اتفاق می‌افتد که اولویت‌های زنان گم می‌شوند و این قشر نیز هم‌صدا با جریان‌های فرعی از اصالت حق مادری و کرامت زنانه‌شان دور می‌شوند.


ساعات کاری بیش از اندازه با حقوق‌هایی بعضا پایین‌تر از مردان، سوء استفاده از زنان در شغل‌هایی مانند منشی‌گری و یا فروشندگی، نادیده‌گرفتن حق مادری و عدم وجود شاکله‌ای به نام حقوق مادران در فعالیت‌های اجتماعی باعث شده‌است دوگانه مادری یا تحصیل و مادری یا شغل در جامعه به عنوان یک حقیقت تغییرناپذیر بروز کند.


این منشِ غلط نه‌تنها حامی فعالیت اجتماعی زنان نیست بلکه سنگ‎اندازی‌های زیادی در راه پیشرفت و حفظ کرامت حقیقی زنان می‌کند. هم‌چنین موجب جابه‌جایی ارزش در سطح جامعه می‌شود به صورتی‌که اگر زنی در هر شغلی و به هر قیمتی در جامعه بر سرکار باشد مدرن و باکلاس تلقی می‌شود؛ اما اگر زنی به دلیل عدم حمایت و نبود شرایط، علی‌رغم استعدادها و خواست درونی تنها به نقش مادری اکتفا کند، برچسب سنتی و بی‌کلاسی می‌خورد.


 باید توجه کرد که هر دو الگو مندرس است چون یکی به صورت رادیکال تنها زن را در چارچوب خانه تعریف می‌کند و دیگری زن و ارزش او را در شاغل بودنش تعریف می‌کند؛ نظر به ذات اصلی زنان منسوخ است‌. زنان امروز جامعه به نقش مادری و نیز به فعالیت اجتماعی متناسب به خود نیازمندند.


‌این واقعیت بدیهی در جامعه امروز و بین گرایشات فمنیستی و سنتی آنقدر کشیده‌شده‌است که مطالبات اصلی در پرتگاه فراموشی به سر می‌برند. علاوه بر این باید توجه داشت که سرگرم شدن و سوژه‌ شدن زنان در جامعه‌ ایران، مسائل درجه اول زنان محسوب می‌شود.


بنابراین، اگر نابسامانی و فضای مسموم امروز زنان جامعه را به جریان فمنیسم مربوط بدانیم، بیراهه نیست. چراکه در این چهار دهه اخیر، گفتمان فمنیست‌ها مسبب اصلی نادیده‌گرفتن و گم‌شدن اولویت زنان شده است.


 آمار مصرف لوازم آرایشی و واقعیت پرواضح جامعه نشان می‌دهد، جامعه زنان بسیار پرت و بحران‌زده‌ است. قطعا احقاق حقوق زنان باید از خود زنان شروع شود و قاطعانه مطالبات اصلی و اساسی از جمله حقوق مادران، محیط اجتماعی سالم در محل کار، پرداخت حق بیمه و حقوق به زنان خانه‌دار پیگیری شوند.


 الگوی سومی که ارزش واقعی زن را در ابعاد مختلف محقق کند در مرحله اندیشه‌ورزی است. امید است زنان بیدار جامعه، اجازه ندهند مطالبات و آرمان‌های واقعی آنان که به‌سان شیشه کدر شده، زیر تیغ اهداف و منافع جناح‌های سیاسی تخطئه شود.

منبع :

خبرگزاری فارسنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

وقتی به‌جای تجربه‌کردن زندگی از آن عکس می‌گیریم، چه چیزی را از دست می‌دهیم؟[173بازدید]
ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[10748بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[22052بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[16525بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[15195بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[29331بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[37088بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[13030بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[17635بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[49382بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[18271بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[461721بازدید]
زردی نوزادان[454379بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[6910بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[8136بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[7802بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[12963بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [36601بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[12565بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[10964بازدید]

از میان مقالات

آیا کنترل جمعیت در راستای منافع ملی است؟(مقاله انتخابی)
واریکوسل
تأثیر امواج الکترومغناطیس بر بخش‌های مختلف بدن(مقاله انتخابی)
حجامت شناخت؛ مقاله نخست؛ سیر تاریخی
چربی خون
تدابیر فصل بهار
تدابیر دوران بارداری (3)
تله تلفن های همراه: زیان های بهداشتی (مقاله انتخابی)
به بهانه‌ِی سلامتی؛ به بهای مرگ (مقاله انتخابی)
هر چه فقیرتر باشی، بیشتر به صفحهٔ گوشی‌ات نگاه می‌کنی (مقاله انتخابی)
​تکنولوژی تراریخته؛ راهی برای افزایش محصول یا بیماری؟ (مقاله انتخابی)
چرا آدم‌های خوب در شبکه‎های اجتماعی تحمل‎ناپذیر می‌شوند؟ (مقاله انتخابی)
گرداب تربیت بچه (مقاله انتخابی)
وقتی با فرزندت هستی، آن گوشی لعنتی‌ را بگذار کنار (مقاله انتخابی)
هر غذایی فلسفۀ خودش را دارد (مقاله انتخابی)
یک چهره، یک سرطان و یک سؤال(مقاله انتخابی)
قرآن، وسيله طهارت و شفا(حضرت آیةالله جوادی آملی)
درد دل علامه حسن‌زاده آملی با یک پزشک
رسانه و دختران (مقاله انتخابی)
شش اصل ضروری برای زندگانی سالم(ستّه ضروریه)