با سلام خسته نباشید آیا این رژیم برای درمان سرطان مثلا تیروئید مفید است
حسن م

سلام..من قبلا عمل کردم..الا بعدچند سال پایین تر از عملم.درد دارم یه توده کوچک هستش..چکار باید بکنم..ممنون
محمد

سلام اقای دکتر من هفته 8بارداری هستم چند روزه دچار حالتی مثل دلپیچه شدم روزی 3ی4 بار دسشویی میرم وسه بارش یبوسته ویک بارش یکم حالت شل داره الان مشکلم اینکه بعد هر اجابت مزاج در حد مرگ حالم بد میشه فشارم میفته وفقط باید بخوابم وتمعدم داغ میشه وحالت تهوع میگیرم اقای دکتر توراخدا کمک کنید من دیگه ازترس این حالت دلم نمی خواد صبح ها بیدار بشم
فاطمه

فکر کنم برای شما جالب باشه http://covid19critics.blogfa.com/
جلال

اصلاخوب نبود خیلی خوب بودراضی بودم.
فرنیا

خوبه ولی میتونست بهترهم باشه
فاطمه

سلام و ادب چند ماهی هست.که صبح هنگام بیدار شدن با درد در ناحیه بین دو کتف که به هر دو سمت کمر افزایش می یابد و تا زیر سینه و ناحیه دنده ها گسترش می یابد.از خواب بیدار میشوم.قبلا با گ رم کردن بخبود کامل می یافت ولی اخیرا درد زمان بیشتری با من تست.اخیرا در سونوگرافی یک پولیپ3 در 4 میلیمتری تشخیص داده اند.تین درد ها مر بوط به آن میشود یا علت چیز دیگری است؟
بامداد

سلام آقا ی دکتر وقت بخیر من 3 ماهه که دارم سرفه میکنم البته شبها سرفه ندارم ولی در روز 10 تا 15سرفه دارم آزمایش هم دادم الحمدالله مبتلا نبودم به کرونا ولی این سرفه ها تمام نمیشود چه کنم در منزل هم قرنطینه هستم و بیرون نمی روم دو تا قرص هم میخورم لورتادین وبرون هگزین ولی کاملا خوب نشدم لطفا راهنماییم کنید
مینا

مقاله جالبی بود. من قبول دارم همه چیز برنامه ریزی شده است والا من الان مغزم هنگ کرده قبلن ضریب هوشیم چقد بالا بود اما الان هر چی میخونم یه دیقه بعدش فراموش میکنم .اعصابم خورد شده دیگه انگار فکر کردن را میخان از ما بگیرن . یا مهدی
پرهام

سلام، رژیم برای سم زدایی بدن حتمآ باید ۱۵روز باشه؟ کمتر از ۱۵روز بدن پاکسازی نمیشه؟ ممنون.
سروش بنایی
کد : 34248
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۹
خبرها و نظرها
Share Email
نوشیدنی های مناسب افطار با توجه به رنگ زبان

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

و صلّي الله علي محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين

 

 

 

 

نوشیدنی های مناسب افطار با توجه به رنگ زبان

 

نوشیدنی های مناسب افطار

 

یکی از گزینه های پرطرفدار و مناسب برای باز کردن روزه، نوشیدنی ها هستند؛ علت این امر می‌تواند عطش و تشنگی فرد روزه دار و یا پیروی از فرهنگ رایج در خصوص بازکردن افطار با چای یا یک نوشیدنی باشد.

بنابراین نوشیدنی عموماً یک پای ثابت سفره افطار برای شروع است؛ اما برای انتخاب نوشیدنی مناسب و اختصاصی هر فرد باید به حال معده وی توجه کرد.

 


وضعیت معده در ابتدای افطار


 به واسطه گرسنگی که در طول روزه داری رخ می‌دهد، معده حالت خلاء و خالی بودن به خود گرفته و به محلی برای ریخته شدن کل مواد زائد بدن تبدیل می‌گردد.

 

در لحظه باز کردن افطار، ۴ حالت ممکن است اتفاق بیفتد:

 

 • غلبه صفرا یا ریختن خلط صفرا به درون معده (مثلاً فرض کنید، فردی که در طول روزه دچار غلبه صفرا می‌شود، هنگامی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد یا کار سنگین انجام می‌دهد یا در وعده سحر غذای گرم و خشک مصرف می‌کند، صفرای زائدی که از نوع مزاج یا شرایط روزه داری وی ایجاد شده است، داخل معده ریخته می‌شود)

 

 • غلبه بلغم ( مثلاً فردی که زیاد می‌خوابد، یا در معرض باد سرد قرار می‌گیرد یا کلاً مستعد نزله و زکام است یا بدنش دچار رطوبت زیاد است، نزله های بدنش زیاد شده و در هنگام روزه داری به واسطه خلاء معده درون آن ریخته می‌شود.)

 

 • غلبه سودا (در افرادی که دچار سوء مزاج کلی سوداوی، سوء مزاج سرد و خشک معده و غلبه سودا، ورم طحال و تجمع زیاد سودا در آن هستند، سودا درون معده ریخته می‎شود).

 

 • غلبه دم و گاهاً ریختن خون به معده که این مورد خیلی نادر است ( معده یا کل بدن را در افرادی که مزاج گرم و تر دارند، یا بین وعده افطار تا سحر، زیاد پرخوری نموده و غذای گرم و تر مصرف می‌کنند، و رطوبت و تری بدنشان بالاست، دچار سوء مزاج یا غلبه گرم و تر می‌شوند).

 

طبیعتاً برای این ۴ حالت، یک نوشیدنی مناسب نیست و بایستی برای هر کدام، نوشیدنی مناسب و خاص آن، تجویز شود.

 

حال بحث اصلی، تمرکز بر این موضوع، یعنی انتخاب نوشیدنی مناسب برای افطار با توجه به رنگ زبان افراد است.

 

تشخیص وضعیت معده در ابتدای افطار از طریق رنگ زبان


یکی از علایمی که دلالت اصلی بر تشخیص حالات فوق و یا وجود هر نوع ماده زائد دیگری در معده، دارد، رنگ جرم روی زبان است.


 1. اگر جرم روی زبان سفید باشد، نشان دهنده بلغم یا ماده سرد و تر درون معده است.

 

 1. اگر جرم روی زبان زرد و مزه دهان کمی تلخ باشد، نشان دهنده وجود خلط صفرا یا ماده گرم و خشک درون معده است.

 

 1. اگر زبان تیره و سیاه و مزه دهان کمی ترش باشد و احساس ناخوشایندی در دهان حس گردد، نشان دهنده خلط سودا در معده است.

 

 1. و در حالت کلی اگر فرد روزه دار در لحظه افطار احساس ناخوشایند یا بوی بد دهان داشته یا احساس پری معده نماید این نشان دهنده وجود مواد زائد در بدن است و به نوشیدنی مناسبی نیاز است تا این مواد را از معده خارج کنیم.

 

 

بررسی نوشیدنی های رایج شده در فرهنگ ما برای افطار


 • از جمله معمول ترین نوشیدنی ها برای وعده افطار و باز کردن روزه، می توان به چای، آب، انواع آب میوه ها، شربت ها و حتی شیر اشاره کرد.

 

 • در زمانی که مواد زائدی در بدن یا معده وجود دارد، مصرف آب سرد و شیر بی نهایت مضر است زیرا شیر استحاله پیدا کرده و به مواد زائد بدل می‌شود.

 

 • به خصوص اگر در معده صفرا وجود داشته باشد، فرد بلافاصله بعد از مصرف شیر، به واسطه فاسد و بخار شدن شیر،حالت گرمی شدید پیدا کرده یا احساس تب و سردرد می‌کند.

 

 • میوه نیز همین حالت را دارا می‌باشد و اکثر میوه های آبدار مانند هندوانه، خربزه و آب سیب شیرین نیز در صورت مصرف در ابتدای افطار، به مواد زائد و فاسد (اخلاط یا عفونت) استحاله پیدا می‌کنند و حالت سوء مزاجی را تشدید می‌نمایند.

 

نوشیدنی های مضر برای باز کردن روزه در افطار (به ترتیب اولویت)


 • شیر

 • آب میوه

 • آب سرد و یخ

 

نوشیدنی هایی که منع مصرف ندارند و مصرف آن ها نیز عارضه ای به دنبال نخواهد داشت، عبارتند از :


 • آب ولرم

 

 • چای کمرنگ ایرانی به صورت نه خیلی گرم و نه خیلی سرد (ولرم رو به گرم) یا هر نوشیدنی که کیفیت خیلی خاصی نداشته باشد (منظور دمنوش هایی مثل چای آویشن یا چای نعناع نیست).

 

ویژگی دو نوشیدنی‌ فوق


 • این نوشیدنی ها تا حدودی جلادهنده و پاک کننده هستند و می‌توانند مواد زائد را تا تا اندازه ای از معده حرکت داده و دفع کنند؛ تا برای دریافت و هضم و جذب غذا آماده گردد.

 

 • دو نوشیدنی فوق، نوشیدنی های مناسبی هستند اما جزء نسخه و توصیه های اصلی به شمار نمی آیند و در صورت دردسترس نبودن نوشیدنی هایی مفید _ که در ادامه به آن ها می‌پردازیم_  به صورت جایگزین قابل مصرفند.

 

 

نوشیدنی های مناسب برای ۴ حالت پیش آمده برای معده


مناسب ترین نوشیدنی که حالت عام داشته باشد و فقط برای سلامتی توصیه می‌گردد، آب ولرم است، البته در صورتی که فرد روزه دار هیچ سوء مزاجی نداشته باشد.

 


نوشیدنی مناسب افطار در زمان غلبه خلط سودا


 • اگر ماده موجود در معده از نوع سودا باشد (تیرگی زبان و مزه ترش دهان) شربت خاکشی گرم با مقدار خیلی کمی عسل، مناسب است.

 

 • شربت خاکشی در مزاج های سرد بهتر است با مقداری عسل میل شود و در مزاج های گرم هم می‌تواند با کمی شکر شیرین شده و مصرف گردد.

 

طرز تهیه شربت خاکشی گرم

 

آب را جوش آورده و بعد از این که از جوش افتاد و کمی سرد شد (بعد از گذشت حدود ۱ تا ۲ دقیقه) به آن کمی خاکشی شسته شده اضافه کرده و اجازه می‌دهیم یک ربع دم بکشد.

 

 لعابی که این شربت پس می‌دهد به همراه خاصیت گرمی و تری و جلادهندگی خاکشی سبب می‌گردد مواد زائد از معده دفع گردد و برای جذب و دریافت غذا آماده شود.

 

نوشیدنی مناسب افطار در مزاج های گرم و خشک و در زمان غلبه صفرا


 • بهترین نوشیدنی برای شروع افطار در مزاج های گرم و خشک و کسی که احساس تشنگی و حرارت زیاد می‌کند (این حرارت می‌تواند ناشی از غلبه صفرا و یا ناشی از حرارت مزاجی فرد باشد) سکنجبین ساده (نه سکنجبین نعنایی و آلبالویی و …) است.

 

 • سکنجبین ساده ترکیبی از آب، شکر و سرکه است، این مواد را همراه هم می‌جوشانند تا به یک قوام معتدل برسد، آنگاه آن را مصرف می‌کنند یا غلیظ شده شربت را همراه با آب میل می کنند.

 

 • از دیگر شربت های مناسب این گروه، شربت انار و شربت عناب (تا حدودی) است که البته مناسب ترین گزینه ها همان شربت سکنجبین و شربت انار است. چرا که مابقی شربت ها تا حدودی طبع گرم دارند و ممکن است مناسب این افراد نباشند و بهتر است شربتی انتخاب گردد که طبع آن رو به خنکی باشد.

 

نوشیدنی مناسب افطار در زمان غلبه خلط بلغم


حالتی که از همه بیشتر شایع تر است، حالت سفید بودن جرم روی زبان است که حتی ممکن است برای فردی که مزاج پایه آن گرم و خشک است، نیز این حالت (سفید بودن جرم زبان در لحظه افطار) رخ دهد.

 


 این حالت نشان دهنده این است که معده در حالت خلاء، بیشترین چیزی که می تواند دریافت کند، همان نزله هایی است که از سر سرازیر می‌شود، یا این که خیلی از افراد معده سردی دارند و در نتیجه بلغم در معده رسوب کرده و در هنگام روزه داری و تحمیل گرسنگی، مواد غذایی درون معده به تحلیل رفته و بلغم خود را نشان می‌دهد، بنابراین گرسنگی کشیدن، راهکار خوبی برای نشان دادن نوع سوء مزاج معده است.

 


پس جرم سفید رنگ نشان دهنده بلغم بوده و برای این حالت، ماء العسل، یا شربت عسل با مقداری زنجبیل، نوشیدنی مناسبی است، و در مزاج های گرم بهتر است که با مقدار کمی آبلیمو مصرف گردد؛ البته باید توجه داشت که ماء العسل، شربت عسل نیست بلکه به آن شبیه است.

 

نکته مهم


در اینجا یک نکته نیز حائز اهمیت است، افرادی که در ابتدای افطار شربت میل می‌کنند، ممکن است معده شان گاز ایجاد کند، یا دچار نفخ و سردرد شوند، که در این حالت بهتر است، بعد از صرف نوشیدنی، غذا با فاصله (یک ربع تا نیم ساعت یا حتی یکساعت) میل شود تا ماده بلغم نجوشد و با ورود غذا دفع گردد.

منبع :

tabayeنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[10469بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[21594بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[16253بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[14839بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[28829بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[36484بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[12721بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[17258بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[48675بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[18017بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[456918بازدید]
زردی نوزادان[448789بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[6674بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[7926بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[7551بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[12771بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [35153بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[12141بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[10680بازدید]
اثبات کجی دیوار پزشکی مدرن(مقاله انتخابی)[7709بازدید]

از میان مقالات

زیبایی برای مقابله با بحران؛ بازسازی جهان با چاقوی جراحی(مقاله انتخابی)
ناباروری؛ شاهنامه ای با پایانی خوش؟!
ناخنک(ظفره – Pterygium)
40 ضربدر 2 توصیـه عاشقانه برای همسران
آشنایی با بادکش درمانی
تلخ مثل چای؛ تلخ تلخ مثل حقیقت!
شگفتی‌های علمی قرآن در میوه‌های انگور، انار و زیتون(مقاله انتخابی)
پورنوگرافی؛ تحقیر طبیعت انسان و ارزش خانواده(مقاله انتخابی)
منشأ ایدز؛ گفته ها و ناگفته ها(مقاله انتخابی)
اغفال زنان برای جست و جوی قدرت، نه عشق (مقاله انتخابی)
چه شد که ما آدم ها از لحاظ روانی اینقدر ضعیف و تنبل شدیم؟ (مقاله انتخابی)
چهره‌ها و اندام‌هاي غير واقعي: آيا بايد حقيقت عكس‌هاي دست‌كاري شده دنياي مد را افشا كرد؟(مقاله انتخابی)
دلایل لزوم احیای طب سنتی ایران(مقاله انتخابی)
تعویذی جهت عدم تاثیر سموم غذا (مقاله انتخابی)
القاى بیمارى به جامعه(مقاله انتخابی)
آندوسکوپی و خطر انتقال هپاتیت و ایدز(مقاله انتخابی)
پیاز درمانی برای مشکلات زنانه
سالنامه حجامت 1397 هجری شمسی (هدیه پایگاه طبّ شیعه)
جامعۀ مصرف گرا (مقاله انتخابی)
خطری شیک در آشپزخانه‌ها(مقاله انتخابی)