سلام و علیکم در زندگی شهرنشینی دسترسی به آب غیرکلردار و طبیعی غیرممکن شده از اونجایی که مصرف اب لوله کشی مضر هست چه راهکار دیگه ای وجود داره؟
محمدجواد

سایتی که میزنین لطفا پاسخگو باشین من میگم زالو اندازی کردم شما میگین در مقاله ذکر شده ...
محمدی

سلام من 29 سالمه چپ گرید3 دارم راست هم گرید2 زالو درمانی هم 9 بار انجام دادم ولی تاثیری نداشته حدود 20 درصد در مجموع کم شده قطر ورید ها بنظرتون چیکارکنم؟
محمدی

سلام و خسته نباشید. برای حجامت آلرژی از دکتر بخواهیم که فقط بین دو کتف رو حجامت کنه یا باید مثل حجامت معمولی سه چهار قسمت از پشت رو حجامت کنیم؟؟؟؟
علی

سلام واحترام خدمت شما بنده الحمدلله هشت هفته باردارم بسیاربی حال واحساس سرما دردست وپاهایم دارم اشتهاخیلی کم آزمایش خون کمبود فریتین ودی نشون داده تالاسمی مینورهم دارم ،رقیق کننده خون هم مصرف میکنم،آیا دراین هفنه میتوانم ترکیب پوست تخم مرغ فرمودید مصرف کنم؟برای فریتین خون چه کنم خدایی نکرده برای جنین مضرنباشد،؟ وآیا میتوانم روغن بادام شیرین دربینی بچکانم؟چون به شدت خشک میشود وجلوی تنفس راحت رامیگیرد.خدابه شما خیرکثیر عنایت کند پاسخ مارا میدهید اجرکم عندالله
فاطمه

با سلام، همسرم 45 ساله سرطان تیروئید نوع پاپیلاری متاستاز دارد که به ریه و تعدادی از مهره های ستون فقرات نیز سرایت کرد. آیا رژیم غذایی 15 روزه برایشان مفید است؟ آیا کمکی برای درمانش محسوب میشود؟ البته قرص های محدود کننده از جمله دابرافنیب و ترامتنیب را روزانه مصرف میکند
حسن

سلام دکتر خواستم بدونم این واکسن رو بعد از اینکه رو محل حجامت زدیم بزاریم خشک بشه خودش یا باید پاکش کنیم؟؟.و تا چند بار باید بعد از حجامت خودمون اون واکسن رو به محل حجامت بزنیم. ممنون بابت پاسخگویی
محمد

سلام. من پریودی هام تقریبا منظم بود و برای اینکه زودتر باردار بشم از پریودی قیبلیم پیاز درمانی انجام دادم ولی الان ۲۰ روزه از زمانی که باید پریود میشدم گذشته و هنوز نشدم. درد زیر دل دارم آزمایش خون بارداری هم دادم منفی بود میشه بگید الان باید چیکار کنم؟
باران

با سلام و احترام مورد 6 خوردن که مهترین هم هست و فرمودید مقاله جدا میذارید مقالشو پیدا نکردم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
حسن

سلام وقت بخیر به بچه زیر 6 ماه میشه به جز شیر مادر و شیر خشک چیزی داد ؟منظورم غذا هست
تشکر
کد : 67701
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۲
خبرها و نظرها
Share Email
فواید گرسنگی!

بسم الله الرّحمن الرّحيم

 

 

 

 

 

فواید گرسنگی!

 

 

 

 

 

 

در منابع طب اسلامی بر آثار مفید گرسنگی بر سلامت بدن تاکید شده است؛

 

 

در كتاب خصال شيخ صدوق حديث عجيبى از حضرت على‏ عليه السلام خطاب به فرزندش امام حسن مجتبى ‏عليه السلام روايت شده است: «پسرم آيا به چهار ويژگى كه تو را از طب بی‌‏نياز مى‏كند آگاهت سازم؟ بر سر سفره‏ى غذا ننشين مگر در حالى كه گرسنه باشى و از طعام برنخيز مگر اين كه گرسنه باشى .... پس اگر اين كارها را انجام دهى از طب بى‏نياز مى‏شوى.»

 

 

 

این برخلاف فرهنگ غالب مردم است که تا سیر نشوند دست از خوردن نمی‌کشند و بر سفره‌ها یکدیگر را سفارش و تشویق به سیر شدن می‏کنند.

 

 

 

امام رضا علیه السلام دو بار در رساله ذهبیه تاکید فرموده‌اند: « دست از طعام بردار درحالی که هنوز به آن میل و اراده داری که برای معده و بدن تو بهتر است و باعث زیادی عقل و سبکی جسم تو می‌شود» پس ماه رمضان که جای خود دارد در غیر از ایام ماه رمضان نیز وظیفه داریم گرسنه سفره را ترک کنیم.

 

 

 

 

امیر مومنان علی عليه السلام می‌فرمایند: « اَلتَّجوعُ اَنفعُ الدَّواء» «گرسنگی کشيدن، سودمندترين درمان است.» (غررالحکم ح 903) « لايجتَمِعُ الجوعُ وَ المَرَض»

 

 

«گرسنگی و بيماری با هم جمع نمی‌شوند.» (غررالحکم ح 10569) «ادمان الشّبع يورث أنواع الوجع.»

 

 

«مداومت بر سیری انواع دردها را به دنبال دارد» (غررالحکم)  

 

 

 

واقع مطلب نیز همین است، از دیدگاه طبی تا بدن چند ساعت در روز گرسنه نباشد سموم و مواد زائد انباشته در بدنش مصرف نمی‌شود. شعور و طبیعت حاکم بر بدن موقع گرسنگی به سراغ سوخت و ساز ذخایر خود می‌رود. در کسی که همیشه سیر است هیچ وقت این اتفاق نمی‌افتد.

 

 

 

تحقیقات روز به آنچه در روزه داری اتفاق می‌افتد می‌گوید: "گرسنگی متناوب".

 

 

در یکی از این گزارش‌های علمی آمده است: «مارک متسون، رئیس ازمایشگاه علوم اعصاب در NIA و متخصص اعصاب در دانشگاه جان هاپکینز: رژیم غذایی و گرسنه نگه داشتن خود به صورت متناوب باعث افزایش طول عمر و حفظ مغز و سیستم قلبی عروقی در مقابل بیماری‌های مربوط به سن‌های مختلف می‌شود. ما متوجه شده‌ایم که ایجاد محدودیت برای دریافت انرژی توسط بدن مانند روزه گرفتن به صورت متناوب به فعال شدن سلول‌های دفاعی در سیستم عصبی منجر می‌شود. در این آزمایشات، به گروهی از موش‌ها روزانه غذای کافی داده می‌شد و به برخی دیگر تنها در روزهای متناوبی مواد غذایی دریافت می‌کردند. پس از این اقدامات، مغز این دو گروه از موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که عملکرد مغز موش‌هایی که در روزهای متناوبی غذا خورده بودند بهبود یافته است».

 

 

 

 

 

 

برخی از نظر روانی با گرسنگی دچار واهمه می‌شوند که مبادا ضعیف و ناتوان شوند در صورتی که همواره اضافه دریافت کالری و چاقی است که موجب رخوت و ضعف و بی حالی و افسردگی می‌شود.

 

 

 

 

امیرالمومنین علیه السلام در نامه 45 نهج البلاغه در جواب عده ای که می گفتند اگر غذای علی (ع) این است پس زور بازوی او از کجاست؛ می‌فرمایند: «گویا می‌بینیم گوینده ای از شما می‌گوید: اگر قوت فرزند ابوطالب همین است باید هم اکنون نیرویش به سستی گرائیده باشد. آگاه باشید درختان بیابانی چوبشان محکم‌تر است اما درختان سرسبز که همواره کنار آب قرار دارند پوستشان نازکتر و کم دوام‌ترند. درختانی که در بیابان روییده و جز به آب باران سیراب نمی گردند آتش‌شان شعله ورتر و پردودترست»

 

 

 

 

حضرت در اینجا دقیقا با زبان مزاج شناسی که اساس طب سنتی و طب اسلامی است سخن گفته‌اند. هرچه رطوبت بدن بیشتر باشد کم طاقت‌تر و بیمارتر است. در افراد پرخور و چاق رطوبت مزاج داریم.

 

 

 

پس چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید. روزه مسابقه ورزشی نیست که بسان ورزشکاران در فواصل آن بدن را بپرورانیم. باید این باور را که گرسنگی برای ما مضر است و می‌بایست در فاصله افطار تا سحر هرچه گنجایش داریم به جبران آن بپردازیم، اصلاح کرد. حکمای ما در طب سنتی نیز بر این مطلب صحه گذاشته‌اند.

 

 

 

 

سید اسماعیل جرجانی در کتاب ذخیره خوارزمشاهی می‌گوید: «روزه گرفتن و کم خوردن غذا، کار فصد را انجام می‌دهد چون آنچه از تن به تحلیل خرج شود بدل آن از غذا به عروق باز نیاید و خون کمتر تولد کند و نیز کار استفراغ بلغم را می کند چون در گرسنگی، قوت طبیعت، بلغم را بپزاند و هضم کند و خون گرداند و یا رقیق کرده به تحلیل خرج کند»

 

 

 

 

یعنی تحمل گرسنگی می‌تواند بیمار را از سایر روش‌های پاکسازی بدن از اخلاط فاسد مثل فصد یا قی کردن که کاربرد وسیعی در طب سنتی دارند، بی‌نیاز کند.

 

 

 

در این ایام و در برنامه های پزشکی، تقریبا همه اطبای طب رایج و طب سنتی در مورد نحوه خوردن آب و غذا و میوه در وعده های افطار و سحر بحث می‌کنند. این که سحر چای نخورید تا تشنه نشوید، میوه را چه زمان بخورید، ترتیب خوردن برنج و خورش و آش به چه صورت باشد و .....همه این‌ها صحیح است ولی به نظر می‌رسد آنچه بر این‌ها مقدم است اصلاح باور مردم در مورد گرسنگی و تشنگی است.

 

 

 

 

ان شاء الله ماه مبارک فرصتی باشد تا دست از خوردن غریزی که لذت طلبی ما آن را مدیریت می‌کند کشیده و سفره های ما غرایز حیوانی را در ما تقویت نکند؛ که اميرالمومنان على عليه السلام فرمودند: "صوم النفس عن لذات الدنيا انفع الصيام". "روزه نفس از لذت‌هاى دنيوى، سودمندترين روزه‌هاست" (غرر الحكم، ج ١ ص ٤١٦ ح ٦٤)

 منبع :

https://eitaa.com/drezamontazerنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

داروی گیاهی کرونای مدبر غدیر[12318بازدید]
ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[14991بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[29475بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[20434بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[19678بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[35192بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[46163بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[17252بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[23123بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[63586بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[25215بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[535936بازدید]
زردی نوزادان[493791بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[11411بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[11558بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[11242بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[16108بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [50855بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[17705بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[15187بازدید]

از میان مقالات

روان‌شناسي غربي و پشت پرده معنويت (مقاله انتخابی)
بورس‌های تحصیلی؛ ابزاری برای نفوذ و جذب نخبگان (مقاله انتخابی)
واقعیت فست فودها چیست؟(مقاله انتخابی)
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی
هشت غذايي كه كارشناسان هرگز نمي‌خورند (مقاله انتخابی)
توصیه‌های‌اخلاقی مرحوم حاج‌اسماعیل دولابی درباره خانواده
چگونه سودآوری شرکت های داروسازی بر پژوهش های پزشکی تأثیر می گذارد؟ (مقاله انتخابی)
معماری و خانه‌سازی قرآنی در عصر حکومت امام مهدی (عجّل الله فرجه) (مقاله انتخابی)
به دنبال راهی در جهت اصلاحات در صنعت دارو سازی(مقاله انتخابی)
مَـــرهَـــم؛ توصیه‌هایی از طبّ سنّتی ایران به راهیان سفر اربعین(ویراست دوّم)
اگر همیشه در دسترس نباشیم، اتفاق خاصی می‌افتد؟
تربیت عبادی و ترغیب فرزندان به نماز
زالو؛ جرّاح کوچک
صنعت جدید توریسم و سرقت زیستى(مقاله انتخابی)
بررسی اعجاز روان‌شناختی قرآن(مقاله انتخابی)
پدر پیرم می‌خواست کنار نوه‌هایش بمیرد.
جوامع صنعتى و گسستگى نسل آدمى(مقاله انتخابی)
پاکسازی 15 روزه (دستور مسهل عام)
طب اسلامی، ابزاری برای ساختن تمدن اسلامی(مقاله انتخابی)
«بنزین»، «گازوئیل» و «خوراک دام» به ‌خورد مردم ندهید.