سلام،اقای دکتر حدود۱۵سالی میشه اگزمای شدید روی سرم دارم و میشه گفت اکثر روش های درمانی رو رفتم ولی دوسه مورد از راهکارهای شما رو مثل حجامت انجام ندادم،موهام سفیدن ومتاسفانه مجبورم رنگ کنم،بنظر شما راهی هست که بشه اگزمای شدید رو کنترل کرد
مهدی

سلام وقت بخیر پدر من توده های کوچیک توی ریه دارن چی مصرف کنن؟
مریم

چیزی بنام طب اسلامی یا قرآنی وجود ندارد اعمال شما جز کلاهبرداری با سو استفاده از طب قدیم ایرانیان و ملل دیگر است برای پول در آوردن راه های شرافتمندانه وجود دارد. دست از پنهان شدن پشت یک مشت حدیث بردارید وگرنه انجنان بلایی سرتان خواهم آورد که مرغان هوا به حالتان .... لعنت بر گمراهان
صاحب الزمان

سلام من متولد سال۱۳۶۲ هستم آیا بادکش یا حجامتی هست که قد من رو بلند کنه،قد الانم۱۶۴هست،تا۶سانت لازم دارم🥰🥰مورد دیگه سلولایت ورگهای واریس پشت پا بادکش یا حجامتی دارن،من قبلا تصادف کردم پشت پاهام رگ های تیره ای معلوم شده خیلی بدم مییاد واینکه خیلی سلولایت داره با اینکه ورزش میکنم ممنونم از پاسخگوییتون
فهیمه سادات

سلام آقای دکتر من مدتیست که روی پوست سرم جوش میزند. در سرتاسر پوست سرم پراکنده هستند. علتش چیست و چه راه درمانی دارد. فکر میکنم ریزش موهایم نیز تا حدودی بیشتر شده است. سپاس از لطف شما
محمدرضا

آقای دکترسلام اینجانب تا به حال سه بار حجامت آلرژی انجام داده ام ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم علایم گرفتگی بینی،خشکی بینی؛خلط فراوان پشت حلق وبینی ،سنگینی سر وخواب آلودگی طبعم بلغمی وغلبه سودای سوخته درسرچندسالی هم است که دچارافسردگی واضطراب ناشی ازآلرژی شده ام چندجلسه دیگه باید حجامت کنم آیا راهکاردیگری برای درمان الرژی است ممنون ازراهنمایی شما
مهدی

این مطلب هم دیدم حیفم اومد شما نخونیدش https://www.eshia.ir/Feqh/Archive/text/tabrizian/teb/94/941027/%D8%AE%D8%B1%D9%85%D8%A7%20%2B%DA%A9%D8%B1%D9%85
مجتبی

با سلام اینجا هم مطلب جالبی داره https://www.eshia.ir/feqh/archive/text/tabrizian/teb/94/941026/
مجتبی

سلام دکتر جان 1_میگم این مقدار سرکه که 3بار هر بار 3_4 قاشق غذاخوری سرکه بخوریم برای سرد مزاج ها خطر نداره آخه روایات میگن سرمه هر موجودی در بدن باشه را میکشه؟ 2_ اسپند میگن نباید پودر بشه چون سمی میشه تو این کپسولی که خودتون میدید خطری نداره؟ 3_اگر اشتباه نکنم و حافظه خوب یاری کنه مصرف نصف استکان سیاه دانه با همین مقدار سرکه خانگی قبل خواب هر نوع انگلی را نابود میکنه تو کتاب نجات از مرگ مصنوعی نوشته کتاب عالی هست، همچنین تو روایات خوردن خرما قب خواب و ناشتا هم گویا همین خاصیت را داره با تشکر فراوان
مجتبی

منظورم مقاله سینوزیت بود تو صفحه خودش هر چی رو ارسال زدم ثبت نمیشد. با تشکر
مجتبی
کد : 35664
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
خبرها و نظرها
Share Email
مقابله برخی جریانات داخلی با "طب سنتی" منافی اسناد بین‌المللی است.

بسم الله الرّحمن الرّحيم

و صلّى اللّه على محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله على اعدائهم اجمعين

 

 


 

مقابله برخی جریانات داخلی با "طب سنتی" منافی اسناد بین‌المللی است.

 به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر آرمان زرگران درباره برخی سیاست‌زدگی‌های وزارت بهداشت خصوصاً در حوزه طب سنتی اظهار کرد: برخی رویکردها و مقابله‌ها با جریان علمی طب سنتی خارج از مسیر علمی و برخی واکنش‌ها و مقابله‌ها با طب سنتی ایرانی نیز خارج از یک رویکرد علمی و بحثهای دانش‌محور است.

 


وی ادامه داد: دومی همان سیاست‌زدگی است که در بخشی از بدنه وزارت بهداشت وجود دارد هرچند این امر را نمی‌توان به همه بدنه بهداشت و درمان تعمیم داد چنانچه خیلی از عزیزان در وزارت بهداشت و دانشگاهها رویکرد بسیار خوبی نسبت به این قضیه دارند اما متأسفانه برخی از بدنه سیاستگذار هم تابع جریانات غیرعلمی است و پیشتر هم بود که این امر به فضا و جریان علمی، ضربه وارد می‌کند.

 

 


زرگران گفت: اگر وزارت بهداشت از سازمان بهداشت جهانی تبعیت داشت باید از طب ایرانی و اسلامی حمایت می‌کردند؛ استراتژی‌ای که سازمان بهداشت جهانی تدوین کرده است یعنی استراتژی 2014 تا 2023 یعنی استراتژی 10ساله و آخرین ورژنی که چاپ شده بر استفاده از ظرفیتهای طب سنتی در کشورها تأکید کرده است حتی در سازمان بهداشت جهانی واحدی داریم با عنوان طب سنتی، مکمل و تلفیقی که همکاریهای بسیار تنگاتنگ و نزدیکی هم با جامعه علمی طب ایرانی دارند و همواره مشوق و حامی استفاده از ظرفیتهای طب سنتی در همه کشورها هستند.

 

 


این عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران ابراز کرد: اگر قرار بود نظر سازمان جهانی بهداشت، ملاک قرار گیرد باید از طب سنتی حمایت می‌شد و متأسفانه این مقابله‌ها با جریان علمی طب سنتی نه مبنای علمی و نه مبنای استفاده از اسناد جهانی دارد و حتی خلاف اسناد بالادستی کشور خودمان است.

 

 


 زرگران عنوان کرد: همان‌طور که می‌دانید سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، وزارت بهداشت را بر استفاده از ظرفیت طب سنتی و نهادینه کردن آن مکلف کرده است و بند 12 قانون ششم توسعه مجلس هم این وظیفه را به‌عهده وزارت بهداشت قرار می‌دهد همچنین سند گیاهان دارویی و سنتی مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که با امضا و ابلاغ ریاست محترم جمهور وقت نهادینه شده است.

 

 


وی تأکید کرد: مقابله با جریان علمی طب ایرانی و سنتی هم خلاف جریان علمی هم خلاف اسناد بین‌المللی و هم خلاف اسناد بالادستی جمهوری اسلامی ایران است؛ از طرفی مقابله با طب ایرانی منافی هرگونه رویکرد علمی و منطقی است.

 

 


زرگران بیان کرد: طب سنتی پتانسیلی است که می‌تواند به جامعه پزشکی در ارتقای سلامت همچنین در درمان و اقتصاد مقاومتی کمک کند چون یک دانش بومی است و سر این دانش در اختیار ایرانیان است، منابع آن در اختیار خودمان است و ابزارش در داخل کشور است لذا از هر سه منظری که پیشتر عنوان شد عدم استفاده از این ظرفیت به جامعه آسیب خواهد زد چرا که ما خودمان را از یک بازوی کمکی بسیار توانمند در ارتقای سلامت، درمان و اقتصاد مقاومتی محروم خواهیم کرد اگر با جریان علمی طب سنتی مقابله کنیم.

 

 

 


وی افزود: از طرفی نباید این را فراموش کنیم که متأسفانه در جامعه ما از جریانی به‌اسم طب ایرانی و سنتی سوءاستفاده‌هایی هم در سطح جامعه می‌شود یعنی بسیاری از افراد با سوءاستفاده از نام طب سنتی در مسیر غیرقانونی و غیرعلمی و خلاف اخلاق قدم برمی‌دارند.

 

 


زرگران ادامه داد: ما انتظارمان از ساختارهای قضائی و انتظامی چه در جامعه پزشکی از وزارت بهداشت تا سازمان نظام پزشکی و مراجع قضائی این است که با جریانهای انحرافی و کلاهبردار در این حوزه برخوردهای قضائی و قانونی داشته باشند و ما خودمان هم حامی این مسئله هستیم اما باید این دو جریان را از هم تفکیک کنیم و به‌درستی بشناسیم.

 

 


 مشاور امور بین‌الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: کسانی که دارند مسیر علمی را پیش می‌برند در دانشگاههای ما برای این حوزه تربیت شدند و هم پزشک و هم متخصص طب سنتی هستند همچنین افرادی هم که به‌شکل طب عامیانه و طب بومی نسل در نسل خدمات طب سنتی ارائه دادند که این هم در دنیا به‌عنوان اتنوفارموکولوژی به‌رسمیت شناخته شده است باید سازوکارهای قانونی خود را برای ارائه خدمات داشته باشند.

 


وی ابراز کرد: این دو مقوله باید مورد حمایت جامعه پزشکی قرار گیرد و بخش منطقی و عقلانی جامعه پزشکی هم از آن حمایت می‌کند چنانچه متخصصین بسیاری داریم که همکاری بسیار نزدیکی با متخصصین طب سنتی دارند یا در جامعه داروسازی در این حوزه کار می‌کنند.

 


زرگران با اشاره به گنجینه غنی داروهای گیاهی در کشور و لزوم حمایت جدی از آن از سوی دولت گفت: این داروها را می‌توان با حمایت‌های لازم به‌درستی تولید و حتی به دنیا صادر کرد؛ ما با داشتن تاریخ دیرینه طب سنتی، بازو و پتانسیل بسیار بزرگی داریم که می‌توانیم به‌واسطه آن حتی فرهنگ و دانش خودمان را صادر کنیم چنانچه در جامعه جهانی در این حوزه ما حرفهای بسیاری برای گفتن داریم چرا که بیشتر دانش این حوزه در اختیار ماست و صاحب آن هستیم و دیگران نیازمند دانش ما هستند.


منبع :

تسنیم نیوزنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

داروی گیاهی کرونای مدبر غدیر[4939بازدید]
ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[12513بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[25396بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[18078بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[16967بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[31729بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[41616بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[14762بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[19811بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[55361بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[23157بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[498458بازدید]
زردی نوزادان[477762بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[9190بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[9434بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[9215بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[14186بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [44621بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[15080بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[12566بازدید]

از میان مقالات

پدیدارشناسی اینستاگرام (مقاله انتخابی)
بورس‌های تحصیلی؛ ابزاری برای نفوذ و جذب نخبگان (مقاله انتخابی)
ياد بگيريم دوباره محبت بورزيم: «خانواده‌هاي از هم گسسته»، شهروندي و حمايت دولت از زوجيت (مقاله انتخابی)
زندگیِ آزمون‌زده (مقاله انتخابی)
به خطر انداختن سلامت نوزادان برای فروش ماهی(مقاله انتخابی)
مکمل‌های ورزشی؛ رویای پوچ (مقاله انتخابی)
جامعۀ مصرف گرا (مقاله انتخابی)
جایگاه ضوابط شرعی مرتبط با آموزش، پژوهش و درمان در طب سنتی ایران (مقاله انتخابی)
کودکی بهترین دوران برای یادگیری زبان خارجی نیست!! (مقاله انتخابی)
امّ الامراضی به نام یبوست
کندرو مالاسی پاتلا Patellar chondromalacia
شبیه سازى و گسست نظام اخلاقى(مقاله انتخابی)
صنعت جدید توریسم و سرقت زیستى(مقاله انتخابی)
درسنامه مزاج شناسی- مقاله دوّم؛ مزاج شناسی انسانی، مفاهیم پایه
از هفت ميليارد به پانصد ميليون نفر: دستور كار نخبگان جهاني براي كنترل جمعيت(مقاله انتخابی)
ازدواج تك‌جنسيتي در استراليا؛ چرا اكنون؟
مَـــرهَـــم؛ توصیه‌هایی از طبّ سنّتی ایران به راهیان سفر اربعین (ویراست سوّم)
چگونه فرهنگ بیمار ما دختران را وا می دارد فکر کنند، برای دوست داشته شدن باید زیبا و خوش اندام باشند ؟(مقاله انتخابی)
نابودی خانواده (مقاله انتخابی)
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)