🌹یاعلی🌹: سلام 🌹 من خرداد زایمان کردم( طبیعی) ولی پسرم آسمونی شد😭 اولین بارداری بود الان مایلم اقدام کنم برای بارداری مجدد.. چه مقدار لازمه بین دوبارداری فاصله بدم؟ برای تقویت بدن چه کارهایی باید انجام بدم؟ و اینکه موقع شروع بارداری قبلی 70 کیلو بودم الان 80 کیلو هستم.. لازمه وزنم رو کم کنم؟ با چه رژیم یا ورزشی؟ ممنون
مامان نینی بهشتی

سپاس ازاطلاعات خوب وسازندتون خسته نباشید
رضا

سلام با توجه به بيماريهايي كه خوك ناقل ان است. بنظر شما ما مسلمانان كه گوشت خوك مصرف نميكنيم نسبت به سايرين كه خوك مصرف ميكنن .كمتر دچار بيمارى ميشويم ؟
فاطمه رايگانى

سلام خسته نباشید اقای دکتر نزدیک دو ماهی میشه که یه عمل کوچیک داشتم بعد از عمل خوابم زیاد شده صبحها به زور بیدار میشم روزا هم گیج خواب هستم ممنون میشم راهنماییم کنید
Adel

با سلام و وقت بخیر ایا نیازی به دادن قطره ویتامین آ د به نوزاد هست؟
مهدی فاطمی

سلام و خدا قوت تو طب سنتی مسکن هم داریم؟ وقتی سردرد میشم چی بخورم که ساکت بشه؟ فکر کنم میگرنی هست سالهاست هر هفته یا دوهفته یک بار سردرد میشم که مجبورم نوافن مصرف کنم با این هم فقط شدتش کم میشه
میلاد

با سلام خدمت شما، این اش رو نمیشه توی قابلمه استیل پخت? اون ظرفهايي که ذکر شده در دسترس ما نیست و اینکه بفرمائید چند وقت یک بار میشه این رژیم رو انجام داد? لازم نیست در طول دوره قرص ویتامین مصرف بشه? مشکلی پیش نمیاد?
مرضیه

سلام خسته نباشید من مزاجم گرم و خشکه و لاغرم سعیمم اینه غذاهای سرد و تر بیشتر مصرف کنم برا همین اب هم روزی ۸ تا لیوان میخورم. من با این که لاغرم شکم بزرگی دارم ینی بیشتر انگار معدم اومده جلو تا شکمم!! میشه راهنمایی کنید با شکم یا در اصل معده جلو اومدم باید چیکار کنم؟ ورزش کنم ک بدتر بدنم خشکتر میشه غذاهای سرد مث برنج اینام نخورم باز چاق نمیشم! لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم
تینا

سلام میخواستم بچمو از شیر بگیرم میخواستم بدونم الان وقت خوبی هست یا خبر ۶ شهریور دوساله میشه ممنون
محبوبه

با سلام و احترام من مشکل ناباروری دارم از بادکش سرد استفاده میکنم. در توضیحات بیشتر بادکش گرم توصیه شده الان این چند روز انجام دادم بی فایده هست
متقاعد
کد : 34464
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۹
خبرها و نظرها
Share Email
رفتار قلدرانه؛ سِلاح عده ای از افراد برای خالی کردن کینه های خود

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

و صلّي الله علي محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين

 


رفتار قلدرانه؛ سِلاح عده ای از افراد برای خالی کردن کینه های خود


 


 

 

 

 

قلدر بودن یکی از بخش‌های مشترک زندگی اجتماعی است و باید به این واقعیت اعتراف کرد؛ چرا که کمتر کسی را می‌توان یافت که با بیان‌ تند و انتقاد‌های شدید خود هیچ گونه آسیبی  به دیگران  نرسانده و یا هنگامی که خشمگین است رفتار‌های خشونت آمیزی از خود بروز نداده باشد که در این میان, ممکن است فردی هم برای تلافی کردن از دشمن منتظر فرصت مناسبی باشد تا کینه خود از او را با بروز این نوع رفتار خالی کند.


 

بسیاری از پژوهش‌های انجام شده در این خصوص حاکی از آن است که نوجوانان و جوانانی که در دوران کودکی خود مورد قلدری زیاد والدین قرار گرفته اند رفتارهای پرخاشگرانه ای دارند.


به طور کلی باید اذعان کرد که روانشناسان در مورد تعریف قلدری با یکدیگر توافق ندارند چرا که موضوع اصلی آن‌ها این است که آیا قلدری را باید براساس پیامد‌های قابل مشاهده تعریف کرد یا براساس اهداف فردی که قلدری را از خود بروز می‌دهد؟

 

 

 

 

اگرچه روانشناسان اجتماعی، قلدری را به صورت « آسیب رسانی عمدی» تعریف می‌کنند، امّا آن‌ها می‌دانند تعیین این که آیا عملی که باعث آسیب وارد شدن به دیگری شده از روی قصد و عمل بوده یا نه؟ کار بسیار دشواری است.


« قلدری»در لغت نامه‌های فارسی به معنای «ستیزه جویی» است و اتکینسون، روانشناس معتقد است که « قلدری رفتاری است که هدف آن، آسیب زدن جسمانی و زبانی به فرد دیگر و نابود کردن دارایی اوست. »


باندورا هم به عنوان یکی دیگر از روانشناسان، قلدری را رفتاری می‌دانست که از نظر اجتماعی مخرب و صدمه زننده است، امّا ارونسون، یکی از روانشناسان اجتماعی در این خصوص می‌گوید که قلدری یکی از ویژگی‌های فطری و غریزی و معتقد است و  انسان، حیوانی پرخاشگر و ستیزه جوست.


با این وجود، یکی از بهترین و جامع ترین تعریف‌ها در خصوص قلدری, تعریف ارائه شده توسط براون است چرا که از نظر او «قلدری، هر عمل و رفتاری است که به طور مستقیم در جهت هدفی خاص و به منظور آزار و اذیت کردن افرادی که به هیچ عنوان تمایل ندارند مورد  آزار و اذیت قرار گیرند اعمال می‌شود.»


«قلدری» , مفهومی کلی‌تر از تهاجم دارد و با نگاهی به موضوع‌های جامع روانشناسی و روان تحلیل گری می‌توان دریافت که این موارد به ندرت قلدری را مورد بررسی قرار داه اند تا جایی که جای  آن ها به نحو چشمگیری در مجموعه‌های مربوط به تحول کودک خالی است.


در حقیقت قلدری، یک نوع مکانیسم روانی است که در آن، فرد به طور ناخودآگاه فشار‌های ناشی از محرومیت‌ها و ناکامی‌های خود را به صورت واکنش هایی چون حمله، تجاوز، رفتار کینه توزانه و پرخاشگرانه نشان می‌دهد و تنها در صورتی که این رفتار‌ها تحت کنترل قرار گیرند روند رشد، طبیعی و مطلوب محسوس خواهد بود.


 

دانشمندان در خصوص موضوع قلدری نظرات متفاوتی را ارائه کرده اند که از آن جمله می‌توان به غریزی بودن آن اشاره کرد چرا که قلدری نه تنها به عنوان یک رفتار غریزی نیز شناخته شده است بلکه نظریه غریزه, یکی از قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین نظریه‌ها درمورد قلدری انسان است که در آن بیان می شود انسان به طور نامشخصی برای رفتار‌های پرخاشگرانه خود برنامه ریزی می‌کند.

 


در این رابطه نظریه دیگری  تحت عنوان«نظریه یادگیری اجتماعی»  وجود دارد که بر اهمیت یادگیری رفتار پرخاشگرانه از الگو‌ها تاکید می‌کند و از این نظریه هم حمایت پژوهشی زیادی  شده است و طرفداران آن بر این واقعیت تاکید می‌کنند که اگرچه قلدری، پدیده‌ای خطرناک و بی ثبات است، امّا باید به عنوان یک رفتار اجتماعی یاد گرفته شود.

 


«نظریه یادگیری اجتماعی» در مقابل«نظریه غریزی بودن رفتار قلدری» است چرا که باور دارد انسان‌ها با مجموعه‌ای از انگیزه‌های قلدری و پاسخ‌های خشن پا به عرصه حیات نمی‌گذارند بلکه دیگر اشکال پیچیده رفتار را یاد می‌گیرند که در این میان، رفتار پرخاشگرانه نیز شامل آن‌ها می‌شود.

 


 

پرخاشگری ناشی از قلدری به معنای حمایت از خود به شیوه‌ای است که در آن به حقوق دیگران تجاوز می‌شود که عمدتا رفتار‌های پرخاشگرانه به صورت تنبیه گرانه، سرزنش آمیز، تحکیم جویانه و خصمانه است و می‌تواند تهدید، توهین و حتی شامل تنبیه بدنی شود و باید توجه کرد که حتی لبخند تمسخر آمیز، عبارت‌های طعنه گونه و رفتاری از این دست شامل قلدری هستند.

منبع :

باشگاه خبرنگاران جواننظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

وقتی به‌جای تجربه‌کردن زندگی از آن عکس می‌گیریم، چه چیزی را از دست می‌دهیم؟[185بازدید]
ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[10764بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[22075بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[16538بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[15212بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[29345بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[37103بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[13045بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[17645بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[49407بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[18279بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[461887بازدید]
زردی نوزادان[454566بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[6922بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[8143بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[7812بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[12974بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [36649بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[12577بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[10977بازدید]