ضمن سلام و خدا قوت . بنده بعد از همه گیری کرونا و مصرف سیاهدانه وزنجفیل و ... دچار تنگی نفس شده ام و با مصرف سیر و گرمی جات و یا پر بودن معده خیلی بدتر میشوم به طوری که باید چند بار تلاش کنم تا نفسم بیرون بیاد و در حالت دراز کشیده بدتر میشوم خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید
سکینه

سلام برای پایین اوردن قند بعد از غذا در بیماران دیابتی نوع 2 چه درمانی را پیشنهاد می کنید؟
علوی

سلام آقای دکتر اومدین ؟؟ یه سوال همسرم میگن اگه به کرونا مبتلا بشیم نمیخوان بریم بیمارستان فقط این توصیه هاتون برادرمان تو منزل کفایت میکنه ؟ بادکش بلد نیستیم
.

سلام اقای دکتر گرامی وقت بخیر ضمن تشکر از راهنمایی های مفیدتان با توجه به این که در حال حاضر سبزی ها و میوه ها احتمال الودگی به ویروس کرونا را دارا می باشند سبزی ها و میوه ها را باید چگونه ضدعفونی کنیم و ماده ضدعفونی کننده که می فرمایید به چه نسبتی در اب حل شود
سعید م

احسنتم؛ شما که اینقدر سنگ طب اسلامی را به سینه می کوبید می تونید اون را با سند و دلیل و مدرک اثبات کنید؟
احمد

باسلام و خسته نباشید،من دو دوره کامل پیاز درمانی رو انجام دادم،و دوره سوم ده روز انجام دادم ولی پنج روزش موند،خواستم بدونم آیا اثرشو کامل نذاشته وباید دوباره شروع کنم؟ وسوال دومم اینکه ما ساکن شهر همدانیم چطور میتونم برا درمان گیاهی مراجعه کنم به متخصصان شما؟
ا.م

بسیار مطلب مفیدی بود.بنده تصمیم گرفتم از امروز تمرین کنم. میشه بیشتر راهنمایی کنید؟مثلا شبکه های مجازی رو چک نکنیم؟یا کلا قطع کنیم؟
علوی

سلام آقای دکتر من دختر 5 ساله ای دارم که هر شب موقع خواب یا پادرد و یا دست درد دارد و وقتی دست میزنم میبینم که رگهای پشت پا و یا دستش ورم کرده و سفت شده البته تحرک عادی دارد و شاید لازم باشد که بگویم در 32 هفتگی متولد شده با توجه به شرایط کرونا حضوری مزاحم نشدم ولی در صورتی که نیاز باشد حضوری مزاحم میشویم
سکینه

سرطان لنفوم بد خیم داره همسرم چگونه از عنبر نسا استفاده کنم‌ ممنون
سمیه

این چرندیات چیه! ههههههه روغن بنفشه تو بمال شما!
پارسا
کد : 33988
تاریخ انتشار : ۱۷ دي ۱۳۹۸
خبرها و نظرها
Share Email
دستورالعمل ادغام "طب ایرانی" در نظام سلامت کشور در حال نهایی‌شدن است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین

دستورالعمل ادغام "طب ایرانی" در نظام سلامت کشور در حال نهایی‌شدن است.


مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به در دستور کار بودن نگارش دستورالعمل ادغام طب ایرانی در سطوح دوم و سوم ارائه خدمات نظام سلامت گفت: نتایج خوبی از این درمان تلفیقی حاصل شده است.


به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر محمدرضا شمس اردکانی در نشستی با دانشجویان داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی با بیان اینکه این دو رشته، بخش مهمی از مجموعه طب سنتی هستند، اظهار کرد: با نگاهی که طب سنتی و علوم حکمت‌بنیان به علم داشته‌اند، دروازه‌ها و راه‌های بسیار زیادی پیش‌ِرو داریم که باید از آن‌ها استفاده کنیم و به همین دلیل پیگیر ایجاد رشته‌های جدید دیگری در مقاطع مختلف، به‌عنوان زیرمجموعه رشته طب سنتی ایرانی نیز هستیم.


وی با ابراز در دستور کار بودن نگارش دستورالعمل ادغام طب ایرانی در سطوح دوم و سوم ارائه خدمات نظام سلامت تصریح کرد: در حال حاضر متخصصان طب سنتی ایرانی علاوه ‌بر حضور در سلامتکده‌‌های دولتی و خصوصی و مطب‌های شخصی، در برخی بیمارستان‌های سراسر کشور و به‌ویژه بخش‌های حساس بیمارستان نیز برای ارائه مشاوره حضور دارند که نتایج بسیار خوبی از اجرای درمان تلفیقی در درمان بیماران حاصل شده است.


مشاور وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه "باید به طب سنتی ایران به‌عنوان یک مولفه فرهنگی ــ ‌تمدنی نگاه کنیم"، خاطرنشان کرد: میان رشته‌های فرهنگی ــ ‌تمدنی کشور، تنها طب ایرانی است که توانسته در سه حوزه آموزش، پژوهش و خدمات حاضر باشد و پیشرفت کند.


وی با اشاره به نگارش منابع طب سنتی به زبان قابل فهم و علمی روز دنیا اعلام کرد: احیای منابع طب سنتی و تبدیل مفاهیم آنها به زبان علمی روز دنیا برای استفاده دست‌اندرکاران نظام سلامت کشور، به‌عنوان یکی از وظایف مهم این دفتر در دستور کار قرار دارد تا پزشکان طب رایج نیز بتوانند به‌راحتی از این منابع استفاده کنند.


شمس اردکانی از بررسی تطبیقی کتاب قانون، به‌عنوان نخستین گام در این زمینه یاد کرد و افزود: این کتاب می‌تواند انقلابی برای ورود طب سنتی به حوزه طب کلاسیک محسوب شود، زیرا دست‌اندرکاران این حوزه می‌توانند آموزه‌های طب ایرانی را نیز کنار مباحث مرتبط حوزه خود بیاموزند و بدانند نحوه تشخیص و درمان بیماری در متون قدیمی طبی به‌چه‌شکل بوده است و بدین‌ ترتیب هر دو حوزه می‌توانند در فضای مشترکی کنار هم پیش روند.


مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت تأکید کرد: برخی استفاده از طب سنتی را بازگشت به گذشته می‌دانند اما باید این دیدگاه را ترویج دهیم که در طب سنتی تلاش بر این است که با نگاه به گذشته و به‌پیروی از حکما و دانشمندان بزرگ ایرانی، نگاهمان به بدن انسان، موضوع سلامت و به‌طور کلی علم پزشکی، متفاوت باشد.


وی دانشجویان رشته تاریخ پزشکی را به تلاش برای ایجاد مباحث مرتبط با تاریخ تحلیلی در زمینه علم پزشکی ایران تشویق و تأکید کرد: ما امروز کتاب معتبر تحلیلی در حوزه تاریخ پزشکی نداریم در حالی که ابتدا باید با نگاه تحلیلی به مباحث این حوزه وارد شویم و سپس به استنتاج که لازمه توسعه بحث تاریخ پزشکی و کاربردی کردن آن در جامعه امروزی و حوزه سلامت است، بپردازیم و در گام دوم نیز باید با یافتن ارزش، آن را به نقطه اول وصل کنیم تا تحلیل‌های تاریخی و گذشته‌نگر ما بتواند به بحث‌های آینده کمک کند.


شمس اردکانی به اعطای اعتبارات پژوهشی ویژه در این زمینه و تحقیق روی دانشمندان بزرگ ایرانی، از جمله ابن‌سینا در دانشگاه‌های خارجی اشاره و تصریح کرد: مطمئنم با انجام تحقیقات تحلیلی، می‌توانیم به راهکارهای بومی‌سازی‌شده برای بهره‌گیری از تاریخ پزشکی در حوزه‌های اجتماعی و علم دست یابیم و در توسعه طب سنتی ایرانی موفق باشیم.

مشاور وزیر بهداشت همچنین با تأکید بر نیاز به جمع‌بندی منطق‌های داروسازی سنتی و

کاربردی کردن آن‌ها برای استفاده در داروسازی جدید، عنوان کرد: مبناها، حکمت‌ها، راهبردها و کاربردهایی که در داروسازی سنتی وجود دارد، غیر قابل مقایسه و چندین برابر آن چیزی است که در داروسازی جدید وجود دارد و انجام اقدامی جدی در زمینه جمع‌بندی مباحث تئوریک داروسازی سنتی در قالب کتابی جامع برای ارائه به جامعه پزشکی، امری ضروری است، زیرا رشد در این رشته زمانی رخ می‌دهد که فرآورده‌های داروسازی سنتی در داروخانه‌ها قابل دسترسی باشند.


وی سپس با تأکید بر ضرورت نیاز به تلاش متخصصان داروسازی سنتی برای ایجاد نوآوری‌هایی در ساخت داروهای شیمیایی، اضافه کرد: همان‌طور که طب سنتی به‌عنوان یک رشته پزشکی، با طب رایج همکاری بسیار خوبی دارد و متخصصان طب سنتی ایرانی چنانچه در آموزه‌های این مکتب غنی طبی، دستورالعمل امروزی برای بیمار نیابند، از دستورات طب رایج استفاده می‌کنند، در داروسازی هم نیاز است به داروسازی جدید متصل شده و با استفاده از ابزار، فناوری و دستورالعمل‌های روز دنیا، از آموزه‌های هر دو حوزه در ساخت دارو بهره ببریم تا انقلابی در صنعت داروسازی کشور ایجاد شود.


مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ارتباط‌گیری با سازمان‌های غیردولتی فعال در حوزه تاریخ را در پیشبرد برخی اقدامات مؤثر دانست و گفت: سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد ساختاری ساده‌تر دارند و بر حول یک محور مشخص پیش می‌روند و به همین دلیل تصمیم‌گیری برای انجام اقدامات لازم در آنها آسان‌تر بوده و اثرگذاری بیشتری در اجتماع خواهند داشت.


گفتنی است؛ در پایان نشست مدیران دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با دانشجویان داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی، هر یک از دانشجویان به بیان نظرات و ارائه پیشنهادهایی برای حل مشکلات رشته خود پرداختند و مدیران دفتر نیز با شنیدن صحبت‌ها و جمع‌بندی نظرات آنها، راهکارهایی را ارائه دادند.

منبع :

تسنیمنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[10188بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[21148بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[16024بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[14574بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[28480بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[35667بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[12464بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[16944بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[48016بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[17769بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[451717بازدید]
زردی نوزادان[444326بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[6465بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[7760بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[7337بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[12586بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [33935بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[11707بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[10412بازدید]
اثبات کجی دیوار پزشکی مدرن(مقاله انتخابی)[7541بازدید]

از میان مقالات

فمینیسم از "بی میلی به بچه دار شدن" متولد شد(مقاله انتخابی)
زمان آن رسیده که برای این مهمان خطرناک ناخوانده فکری بکنیم!(مقاله انتخابی)
برص و آب آفتابی!
لطفاً کمی غیربهداشتی باشید!! (مقاله انتخابی)
جنایتی هولناک در پرونده غرب؛ پشت پرده آلوده کردن مردم ایران به ایدز توسط فرانسه + تصاویر و فیلم(مقاله انتخابی)
درسنامه مزاج شناسی- مقاله پنجم؛ مزاج شناسی انسانی؛ مزاج سودا
لوازم خانگی، جاسوسان مدرن امریکایی(مقاله انتخابی)
از کیسینجر تا ظریف؛ افشاگری "ویلیام انگدال" آمریکایی از تراریخته‌های نابودگر(مقاله انتخابی)
تمرینات کیگل(kegel)؛ برون رفت از مشکل انزال زودرس
مَـــرهَـــم؛ توصیه‌هایی از طبّ سنّتی ایران به راهیان سفر اربعین(ویراست دوّم)
اینستاگرام آن بخشِ خودشیفتۀ شخصیتتان را دوست دارد (مقاله انتخابی)
نگاهی به ابعاد گوناگون فروش بیماری توسط شرکت های داروسازی (مقاله انتخابی)
چگونه سودآوری شرکت های داروسازی بر پژوهش های پزشکی تأثیر می گذارد؟ (مقاله انتخابی)
تأثیر شرکت هاى تولید دارو بر تجویز پزشکان(مقاله انتخابی)
امواج وای-فای؛ مرگ تدریجی همه ما (مقاله انتخابی)
آیا ماهی غذای سلامتی است؟!
آموزش روش عملی انجام بادکش
شش اصل ضروری برای زندگانی سالم(ستّه ضروریه)
ناگفته های هدایای صنایع داروسازی به پزشکان (مقاله انتخابی)
خجسته باد و مبارک؛ قدوم ماه صیام