سلام..من بدنم گرمائی بوده پس سرد طعم ها را خوردم بدنم سردی بهش غلبه کرده ... ممنون میشم رهنمائی کنید چه نوع بادکش برام مفید است..
علی اکبر

باسلام ببخشید اگ در اسفندماه یک روز خوب را بخواهید برای حجامت توصیه کنید اون روز کدوم روزه؟ بهترین روز چندم این ماه اسفند هستش؟
علی

مطلب شما هیچ استناد علمی نداره. قارچ کامبوجا اگر طولانی با شکر و چای تخمیر شود نهایتا نیم درصد الکل تولید کند که در این حالت نوشیدنی الکلی به حساب نمی آید. بسیاری از میوه های رسیده بعد از مدتی ماندن الکل کمی تولید میکنند که این یک فرایند طبیعی است و خالی از اشکال. این فرایند را نباید با تولید غیر طبیعی الکل توسط انسان و سوئ مصرف آن اشتباه گرفت.
نصرت

پسر من دوسه سال هست که دچار این بیماری شده پیش پزشک هم رفتیم پماد ساختنی دادند ولی تا یک مدتی اثر میکنه بعد دوباره حتی درخین مصرف تشدید میشه،الات کل بدن وحتی سر پسرم درگیر هست،شانزده سالش هست وخیلی حساس و نگران شده ،ازنظر روحی واخلاقی خیلی بد شده لطف کنید کمک کنید
احمدی

سلام آقای دکتر آیا این مطلب صحت دارد که بهتره حبوبات از شب قبل نخیساند بلکه هر وقت لازم شد همون لحظه گذاشته تا بپزد به این علت که نفخش برا بدن مفید؟ ممنون میشم جواب بدید .
الیاس

سلام آقای دکتر پسر ۳ساله ای دارم که عادت کرده ایستاده جیش کنه خواستم بپرسم این ضرر داره باید بشینه یا ایرادی نداره .ممنون
من

سلام.دختری ۳۶ ساله مجرد هستم.قبل از پریودی دچار لکه بینی شده بودم سونو دادم گفتن اندومتریوز داری.ضخامت رحم۱۱و ۷ بوده.البته یکی از پزشکان گفتن مشکوک به سرطان رحم هستی.!!! یکی دیگه دارو داده تا سه ماه ولی من مصرف نکردم. لطفا منو راهنمایی کنین. ممنونم در واقع بخوام سوالمو کلی مطرح کنم برای درمان آندومتریوز چی تجویز میکنین؟؟
گلی

سلام من ۱۰ روزه این رژیم گرفتم ولی ۳. ۴ بار از گرسنگی یه قاشق برنج و نصف یک سیرینی خوردم میخواستم ببینم الان رژیمم خراب شده و دیگه نتیجه نمیده؟
فروزان

سلام. ترشحات خون الود در طول درمان طبیعیه (درحد پربودی نیس)؟؟ یا پریودی محسوبش کنیم؟؟
راضیه

سلام. دچار یائسگی زودرس شدم. تودوره دوم پیازدرمانی هستم ـاز روزسوم(دوره دوم) ترشحاتم خون الود شده. درمان رو قطع کنم یا ادامه بدم؟؟
زهره
کد : 35028
تاریخ انتشار : ۲۱ دي ۱۳۹۹
خبرها و نظرها
Share Email
بعد از کرونا همان آدم‌های سابق می‌شویم؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم

و صلّى اللّه على محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله على اعدائهم اجمعين

 

 

 


بعد از کرونا همان آدم‌های سابق می‌شویم؟

 

 

 


کرونا نمایه

 

 

 

 

حدود یک سال پیش ویروسی در جهان شیوع پیدا کرد که تنها راه مبارزه با آن قطع زنجیره سرایت پذیری بود.

 

در همین راستا تمام دولت‌ها از مردم خواستند که از یکدیگر فاصله بگیرند، از ماسک استفاده کنند و تا حد امکان در منازل خود بمانند.

 

تا قبل از شیوع این ویروس قرنطینه کلمه‌ای ناآشنا بود، اما بعد از همه‌گیری، قرنطینه به کلمه‌ای جاری بر زبان‌ها تبدیل شد.

این روزها که بحث واکسن‌های مختلف برای مقابله با کرونا داغ است سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که نمی‌توان مطمئن بود حتی با واکسن، این ویروس برای همیشه از بین برود.

 

جهان پس از کرونا امروز به جهانی رویایی تبدیل شده است که عده زیادی در انتظار رسیدنش هستند و برخی هم به این سبک زندگی عادت کرده اند.

 

اما تاثیرات اجتماعی این ویروس در همه کشورها یکسان نخواهد بود.

 

با این توصیفات آیا انسان‌ها بعد از کرونا بار دیگر به روابط اجتماعی گذشته خود باز خواهند گشت یا شکل جدیدی از زندگی را تجربه خواهیم کرد؟

 

 شما چه فکر می‌کنید؟


مردم درباره آینده پیش رو چه فکر می‌کنند؟ آیا ترجیح می‌دهند به وضع سابق بازگردند یا با شرایط جدید خو گرفته و به آن عادت کرده‌اند؟


درباره جهان بعد از کرونا علی به ما گفت: من منتظر این هستم که بعد از کرونا بتوانم بار دیگر لذت آرامش را در کنار خانواده، دوستان و جمع تجربه کنم. دوستان نزدیک بسیاری دارم که مدت‌هاست از در آغوش گرفتن‌شان محرومم.

 

 

سارا می‌گوید: من در این مدت دوستان زیادی را از دست داده‌ام.


از دست دادن برای من مفهوم جدیدی پیدا کرده است و نمی‌دانم بعد از کرونا می‌توانیم باز هم در گروه‌های دوستی جمع شویم یا اینکه من به تنهایی خود عادت کرده‌ام.

 

حسین در این باره به ما گفت: من در این مدت کارم را از دست داده‌ام. بعد از کرونا ساعت‌های بیشتری را به کار کردن مشغول خواهم بود تا شاید بتوانم بخشی از عقب افتادگی اقتصادی این مدت را جبران کنم. اما بیشتر از قبل قدردان محیط کار و دفتر و همکارانم خواهم بود.

 


معلمی به ما گفت: دلم برای هیاهوی مدرسه تنگ شده است. اما بعید می‌دانم بعد از کرونا بار دیگر دانش‌آموزان اشتیاق قبل را داشته باشند. خیلی از دانش‌آموزان من تا به امروز طعم داشتن دوست در مدرسه را نچشیده‌اند و نمی‌دانم بعدا می‌توانند با هم سن و سال‌های خود ارتباط دوستانه ایجاد کنند یا نه؟

 


دانشجویی به ما گفت: بعد از کرونا؟ چه سوال عجیبی. بعید است دیگر بتوانیم جهان قبل از کرونا را داشته باشیم. این روزها دوست من کامپیوتر من است و معلمم اینترنت و کتاب‌ها. من بعد از قرنطینه توانستم بیشتر بخوانم و فکر کنم و تنهایی خود را بپذیرم. در جهان بعد از کرونا هم این تنهایی را حفظ خواهم کرد.

 


مریم گفت: واقعا دلم برای فضای دانشگاه و بودن کنار دوستانم، بحث کردن‌های دانشجویی، لذت شنیدن سخنان استاد در کلاس درس و حتی ساختمان دانشکده تنگ شده است. بسیاری از جزئیات آن سبک زندگی و درس خواندن برایم به حسرت تبدیل شده است.

 


اما نظر جامعه شناسان در این باره چیست؟


به وجود آمدن شیوه‌های جدید زیستن


سعید معدنی استاد دانشگاه و جامعه شناس  گفت: «دو الی سه دهه زمان نیاز است تا شرایط بعد از این بیماری به شرایط عادی باز گردد. به این دلیل که ویروس‌ها تغییر شکل می‌دهند.


در طول تاریخ این نوع ویروس‌های عفونی کشته‌های بیشتری نسبت به کرونا داشته‌اند.

 

امروزه به خاطر بالا رفتن آگاهی مردم، پیشرفت پزشکی و وسایل ارتباط جمعی هشدارها در جهان سریع‌تر به مردم منتقل می‌شود و مردم به این سه دلیل توانستند تا حدود زیادی بر این ویروس غلبه کنند در غیر اینصورت کشتار ویروسی با این عظمت بسیار بالاتر می‌بود.

 

 

 اگر ویروس در همین حد باقی بماند ما می‌توانیم امیدوار باشیم که تا یکی دو دهه آینده به حالت زندگی عادی باز گردیم.

 

 

در این تجربه انسان‌ها آموختند که به شیوه‌های دیگر هم می‌توانند زندگی کنند.

 

مثلا آموزش از راه دور که مطرح شد باعث می‌شود در آینده بخشی از آموزش به صورت مجازی ادامه پیدا کند. همچنین در زمینه موسیقی امکان دارد دیگر نیازی نباشد در یک مکان ارکستر جمع شود و موسیقی بنوازند.افراد یاد گرفته‌اند که در هر گوشه‌ای از جهان می‌توان موسیقی نواخت.

 

 

بشر به این نتیجه رسید که به دیگری بسیار نیاز دارد. ویروس مثل جنگ و فقر نیست و نمی‌شود در مقابل آن احساس مسئولیت نکرد به همین دلیل چهره جوامع را بسیار دگرگون خواهد کرد و باعث به وجود آمدن شیوه‌های زیست جدید می‌شود که افراد بعد از مدتی به آن عادت خواهند کرد.»

 


تعدیل جمع‌گرایی در جامعه ما


در ادامه علیرضا شریفی یزدی جامعه شناس و استاد دانشگاه به آفتاب یزد گفت: «بخشی از اجتماعی بودن در ذات بشر است. به عبارتی انسان موجودی اجتماعی است که رشد و تکامل او در بستر جمع و جامعه رخ می‌دهد؛ بنابراین در هیچ دوره‌ای از ادوار تاریخ، بشر مستغنی از جامعه نبوده است که نیازی به جامعه نداشته باشد. همیشه بشر جامعه نیاز داشته است، الان دارد و در آینده هم بی‌نیاز نخواهد بود.

 

 


اعتقاد من بر این است که بعد از بیماری کرونا هم همچنان جمع‌ها حضور و بروزی پررنگ در زندگی انسان‌ها خواهند داشت.

 

 

اما کرونا باعث شد که در برخی از کشورها مانند کشور ما فضای دیجیتال و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نقش جدیدی را بتواند ایفا کند.

 

 

گستردگی ایفای نقش فضای دیجیتال و فضای مجازی باعث می‌شود تا حدی سبک زندگی مردم تغییر کند. مثلا در گذشته افراد خریدهای خود را حضوری انجام می‌دادند، اما الان سفارش آنلاین به جای خرید حضوری آمده است. در سوی دیگر در بحث آموزش، آموزش‌های مجازی در مدرسه و دانشگاه باعث خواهد شد نوع نگاه به آموزش تغییر پیدا کند. همچنین جامعه ایران مانند بسیاری از جوامع خاورمیانه یک جامعه جمع‌گرا است.

 


قوانین، حقوق و قواعد، آداب و رسوم و اعتقادات در جامعه ما برخلاف بخشی از جوامع غربی جمع گرا است.

 

بسیاری از جوامع غربی فرد گرا هستند. فردگرایی اصلا به آن معنا نیست که فرد از جامعه می‌برد و به جامعه اهمیت نمی‌دهد.

 

در جامعه جمع گرا هدف‌ها، برنامه‌ها و خواسته‌های جمعی متاسفانه مسلط بر خواسته‌های فردی است. به عبارتی نیازهای فردی به شدت تحت تاثیر نیازهای جمع کم رنگ می‌شود.

 

بعد از کرونا یک مقداری در این حوزه در جامعه ما تعدیل ایجاد می‌شود. در این مدت آدم‌ها فردیت خود را بیشتر شناختند و برای خواسته‌ها و نیازهای خود اهمیت بیشتری قائل شدند.

 

 

زمان آن را پیدا کردند که بدون نیاز به دیگران به صورت افراطی و همیشه در جمع بودن، با فردیت خود زندگی کنند. در نتیجه نیازهای فردی را بهتر شناختند و به همان نسبت توان و امکان برای آن‌ها فراهم شده است تا بتوانند به این خواسته‌ها پاسخ دهند. 

 

 

به نظر من در وهله اول یک افراطی بعد از این تفریط یک ساله داریم، ولی بعد از آن به نقطه تعادلی خواهیم رسید. من این اتفاق را جزو جنبه‌های مثبت جانبی و کارکردهای ثانویه مقوله کرونا می‌دانم.»

 


منزوی شده‌ایم نه فردگرا


همچنین دکتر احمد بخارایی جامعه شناس و استاد دانشگاه درباره افزایش فردگرایی در دنیای بعد از کرونا به آفتاب یزد گفت: «در اوایل شیوع این بیماری من درباره مواهب و کارکردهای مثبت این بیماری صحبت کردم. زیرا همه در تب و تاب دیدن جنبه‌های منفی این بیماری بودند.

 

 

در این دوران آدم‌ها فرصت می‌کنند که به خلوت خود بروند، فکر کنند و سنجش توانایی نظام‌های سیاسی اجتماعی در کنترل موارد پیش‌بینی نشده اتفاق می‌افتد.

 

 

متاسفانه جامعه ما از واقعیت فاصله دارد. در اوایل کارکردهای مثبت کرونا به حاشیه رفت و این روزها افراد نسبت به این کارکردها تازه آگاه شده‌اند.

 

 

هر پدیده‌ای در متن اجتماعی خود قابل تحلیل است. پدیده کرونا یک رویداد و خروجی‌ای دارد که امروزه جوامع شاهد آن هستند. این پدیده در متن اجتماعی ایران یک نوع تحلیل می‌شود و در اجتماعات دیگر هم به روش‌های دیگری تحلیل می‌شود.

 


در متن اجتماعی کشورهای توسعه یافته اهمیت بیشتر به فردگرایی اتفاق افتاده است، زیرا زمانی که افراد مجبور می‌شوند برای رعایت پروتکل‌ها از محل کار خود فاصله بگیرند بستر فراهم است، به خانه‌های خود می‌روند و از راه دور با استفاده از ارتباطات نوین کار خود را انجام می‌دهند.فرصتی هم به دست می‌آورند که به خودشان و دنیای پیرامونشان بیشتر توجه کنند و این بعد در شرایط جدید اندک اندک تقویت می‌شود.

 

 

 

اما در جامعه ما افراد اگر به محل کار خود نروند با مشکلاتی مواجه می‌شوند که شرایط جدید برایشان غیرقابل تحمل می‌شود، به عبارتی آن قدر واقعیت‌های اقتصادی گریبان‌گیر آن‌ها می‌شود که زندگی برایشان به مرگ تدریجی تبدیل می‌شود. 

 

 

در این شرایط افراد بدون دغدغه اقتصادی نمی‌توانند به مسائل فردی خود بپردارند. امروز شرایط دانشجویان هم مناسب نیست و شرایط درس خواندن دانشجویان و جدیت درس‌ها مهیا نیست.

 


از جهتی هم امکان برگزاری بعضی وبینارها فراهم شده است. در جامعه ما افراد در لاک خود فرو رفته‌اند. سر در لاک فرو بردن خیلی متفاوت است با گفتگو با خود. گفتگو با خود زمانی اتفاق می‌افتد که یک انسان دردمند باشد و به لحاظ اجتماعی متعهد باشد. جامعه ما به سمت فردگرایی غیر متعهدانه رفته است.

 

 


فرد گرایی درست، آن فردگرایی است که رابطه دیالکتیکی با جمع دارد نه اینکه به نفرت از جمع تبدیل شود. اینجا هر گروهی ساز خودش را می‌زند.

 

 

این فرد گرایی نیست، انزوا و بحران است. کارکرد مثبت این پدیده آن است که افراد بالاخره از هیاهو سالاری و پناه بردن به جمع برای فرار از خود یک مقدار فاصله گرفته‌اند.

 

 

همچنین افراد مقابله با بحران را تمرین می‌کنند. همچنین آزمون توان سنجی نظام اقتصادی اجتماعی اتفاق می‌افتد.

 

متاسفانه در جامعه ما یک نوع انزوا به وجود آمده است و همه منتظر هستند که هرچه زودتر از خانه‌های خود بیرون بیایند. فرهنگ ما یک فرهنگ جهانی است که الان جلوی آن گرفته شده است. فردگرایی اجباری به انزوا تبدیل می‌شود که اثرات منفی دارد.»


منبع :

آفتاب یزدنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

داروی گیاهی کرونای مدبر غدیر[1110بازدید]
ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[11582بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[23430بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[17248بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[16014بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[30463بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[40043بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[13865بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[18618بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[53349بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[18874بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[480831بازدید]
زردی نوزادان[469027بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[7559بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[8760بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[8543بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[13564بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [41624بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[13673بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[11769بازدید]

از میان مقالات

قرآن، وسيله طهارت و شفا(حضرت آیةالله جوادی آملی)
پرسش هایی از استاد حسین خیراندیش درباره حجامت
واکسیناسیون سراسری به چه قیمتی؟(مقاله انتخابی)
معضل جهانى سلامت(مقاله انتخابی)
ازدواج تك‌جنسيتي در استراليا؛ چرا اكنون؟
سالنمای حجامت 1398 شمسی (هدیه پایگاه طبّ شیعه)
روش های عملی در درمان سرماخوردگی
صنعت جدید توریسم و سرقت زیستى(مقاله انتخابی)
واکسیناسیون از نگاهى دیگر(مقاله انتخابی)
به آب و رنگ و خال و خط...( نگاهی به عوارض لوازم آرایشی – بهداشتی و روشهای زیبایی متداول در جامعه امروزی)
گرداب تربیت بچه (مقاله انتخابی)
چهل حدیث شریف درباره طول عمر(مقاله انتخابی)
حجامت آلرژی؛ راه حلّی ساده برای مشکلی بزرگ
خستگی دائم بدنی
حجامت شناخت؛ مقاله نخست؛ سیر تاریخی
ورزش‌های حرام و استعماری (مقاله انتخابی)
حکایت دزد و کودک
مستند «جنگ عليه سلامتي»؛ سازمان غذا و داروی آمریکا چگونه مردمش را زجرکش می کند؟+ فیلم
خجسته باد و مبارک؛ قدوم ماه صیام
چگونه دانشگاه به دانشجویان خیانت می کند؟ (مقاله انتخابی)