سلام به بخشید این دوره پیاز درمانی موقت یا برای همیشه ؟؟؟
فرشته

سلام دکتر عزیز وقت شما به خیر و خوشی باشه الان در حال حاضر بنده مصرف کننده ی نیکوتین هستم و به دستور پزشک اعصاب و روان که دارو مصرف میکنم نمیتونم سیگار رو بزارم کنار ، حالا حتما باید در زمان رژیم آش من سیگار نکشم ؟ ممنونم که جواب بدید چون به شدت درگیر بلغم و سودا و بیماری های اونم و از دارو های شیمیایی خسته شدم
سعید

سلام وقتتون بخیر من کلا بدون داروی شیمیایی پریود نمیشم در طی پیاز درمانی اصلا داروی شیمیایی استفاده نکنم ؟؟
سارا

سلام لطفا فایل تقویم حجامت رو برای من هم ارسال بفرمایید . سپاسگزارم
کمالی

سلام، ی متخصص طب سنتی برای موخوره به من گفتن که روغن زیتون بودار به یک سوم انتهایی موهام بزنم ، ولی نمیدونم که چه موقع باید بزنم؟؟ اگه بعد از حمام باشه بزنم اشکالی داره؟؟
F

سلام آقای دکتر من ۳ عددکیست تخمدان دارم هر کدام به اندازه ۶ سانتی متر و میخوام طبیعتمو گرم کنم چکار باید بکنم
ساناز

سلام آیا زنی که فرزند سقط کرده از طریق سزارین هم مانند زن زائو بحساب میاید؟
سلیمی زاده

سلام دکتر من چند سالی هست دچار گودی کمره هستم باید چی کار کنم؟
علی

سلام ببخشید من این ماه۲۱اردیبهشت پریود شدم از ۲۶هم شروع به پیاز درمانی کردم ولی الان ۲۲خرداد هست پریود نشدم چی کار کنم!؟؟؟
آرام

سلام و خداقوت آقای دکتر نظرتون در مورده روغن کلزا که طبیعی وغیر تراریخته باشه چیه؟بعنوان یکی از روغن ها وارد سبد غذایی و روتین مصرف خانواده باشه؟ لطفا نظرتون رو هم درمورده روغن آفتابگردان طبیعی بفرمایید باتشکر
علی
کد : 35439
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
خبرها و نظرها
Share Email
بلوغ عاطفی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم

و صلّى اللّه على محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله على اعدائهم اجمعين

 

 

 


بلوغ عاطفی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

 

 


به گزارش مشرق، روان شناسان معتقد هستند که برای دستیابی به پیشرفت های مهم در زندگی و ارتباطات صحیح و همینطور ازدواج موفق افراد نیاز به بلوغ عاطفی دارند همانطور که جسم نیاز به پرورش و تقویت قوا دارد، ذهن و مغز ما نیز به بالغ شدن نیاز دارد که بخشی از آن مدیریت عواطف و در واقع دستیابی به تصمیم گیری های درست و غلبه بر احساسات در مواقع مناسب و همینطور نشان دادن احساسات در مواقع دیگر است.

 


اینکه یک فرد بداند در چه مواقعی می بایست از ذهن خود کمک بگیرد و تصمیم گیری های عاقلانه داشته باشد و در چه مواقعی با قلب و احساسش تصمیم بگیرید، چیزی است که تحت عنوان بلوغ عاطفی در روانشناسی شناخته می شود. بنابراین هر فردی برای داشتن یک ازدواج موفق و همینطور ارتباطات صحیح با دوستان و خویشان و اطرافیان می بایست به مرحله ای رسیده باشد که احساسات مثبت و منفی خود را به شکل درست و در موقعیت درست نشان دهد.

 

 


 

*بلوغ عاطفی چه نشانه هایی دارد؟


حال سوال این است که از کجا بفهمیم خودمان یا فرد دیگری به بلوغ عاطفی دست پیدا کرده است. البته شاید به کرات در اطرافتان افرادی را دیده اید که قادر به کنترل عواطف و احساسات خود نیستند و یا اینکه نمی دانند در موقعیت های مختلف چه نوع تصمیم گیری عاطفی یا عقلانی بگیریند، اینها همان هایی هستند که علی رغم اینکه سنشان رشد کرده اما بالغ عاطفی نشده اند و شاید به تا به حال به این امر توجه نکرده باشید.

 

 

مهمترین نشان هایی که متوجه شوید به بلوغ عاطفی دست پیدا کرده اید:


۱- انعطاف پذیری


سازگاری و انعطاف پذیری یکی از مهمترین ویژگی هایی است که این روزها در آزمون های مختلف قبل از ازدواج نیز از زوجین به عمل می آید. اما چرا این اندازه مهم است؟

 

 

افراد در موقعیت های مختلف نیاز به نگرش های متفاوت و سازگاری با محیط ها دارند اینکه هر فردی یک ویژگی های شخصیتی دارد که براساس آن مثل یک خودکار یا درخت یا خطکش عمل کند و در موقعیت های مختلف نتواند خود را سازگار کند، به معنای این است که هنوز انعطاف پذیری لازم را برای تشکیل یک زندگی یا ارتباطات صحیح با دیگران ندارد چرا که زندگی مدام شکل های مختلف در موقعیت های گوناگون از خود نشان می دهد و ما می بایست بتوانیم خود را بدون آسیب روانی در آنها سازگار کنیم.

 

 


۲-مسئولیت پذیری


خیلی از بزرگسالان را شاید اطراف خود ببینیم که علی رغم سن و سالشان اما هنوز مسئولیت اشتباهات یا مسائل مختلف مربوط به زندگی شان را برعهده نمی گیرند . حال با خود فکر کنید که در یک موقعیتی مسئله ای رخ داد که نیاز به پذیرش مسئولیت دارد چقدر در این موقعیت قادر به پذیرش هستید؟

 


۳-قهر کردن


یکی از نشانه های بلوغ عاطفی دست برداشتن از قهر کردن های الکی یا حتی با دلیل است اینکه اگر کسی در شرایطی شما را اذیت کند، چطور ناراحتی خود را نشان می دهید و آیا فردی هستید که بدون قهر کردن یا کینه کردن یک مشکل ، مسائل را حل کنید یا خیر؟ 

 

 


۴-گذاشتن خود به جای دیگران


گاه در زندگی پیش می آید که از دست دیگران ناراحت می شوید اما با خود تصور می کنید که این افراد بدجنس هستند یا می خواهند شما را اذیت کنند که این مسائل را برایتان پیش می آورند، از نشان های بلوغ عاطفی آن است که بتوانید خود را جای دیگران بگذارید و در موقعیت مختلف تصور کنید که آنها چه ترس ها یا مشکلاتی داشته اند که مثلا فلان شرایط را پیش آورده اند، بنابراین ادم ها هم کینه جو یا بدجنس نیستند و نمی خواهند ما را اذیت کنند، بلکه گاهی روش جلب توجه یا ارتباط برقرار کردن را بلد نیستند.

 

 

 

۵-کمال گرایی


زمانی که شما بفهمید هیچ انسانی کامل نیست و هر کس عیب و ایراداتی دارد حتی خود شما نیز کامل نیستید و نمی توانید فوق العاده باشید در عوض می توانید به گفته روان شناس وینی کات «به قدر کافی خوب باشید» به بلوغ عاطفی نزدیک شده اید و از خود و دیگران انتظارات فضایی و ماورایی ندارید و شرایط را می توانید آنطور که هست بپذیرید. در اینطور مواقع است که شما می بینید چیزهای کوچک ارزشمند هستند یک لحظه با فرزندتان گذراندن، یک چای گرم در کنار خانواده خوردن، یک طبیعت گردی ساده آخر هفته می تواند خیلی از مشکلات شما را کم کند و شما را در زندگی راضی نگه دارد.

 

 


۶-رضایت از خود


برای داشتن یک زندگی سالم و رضایتمند برای شما نباید مهم باشد که دیگران درباره تان چه فکر می کنند یا حتی خودتان زیاد به دیگران فکر کنید بلکه مهم این است که خود و خانواده تان چقدر با هم احساس خوب و راحتی داشته باشید و همین که چند نفر قلمرو خانوادگی تان از شما و خود راضی باشند،برایتان کفایت می کند و نشانه بالغ شدن است.

 


۷-از دیگران کمتر عصبانی می شوید.


یکی از مهمترین نشانه های بلوغ عاطفی ، کمتر عصبانی شدن از دیگران است اینکه قبل از عصبانیت بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و یک لحظه مکث و سپس صحبت کنید و دیگران را ناراحت نکنید خیلی خیلی مهم است چرا که انچه در زمان عصبانیت اتفاق می افتد شاید منظور واقعی شما نباشد.

 

 


بلوغ عاطفی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

 

 

 

در این جدول نشانه های رفتار یک فرد بالغ عاطفی و یک فرد به بلوغ نرسیده مقایسه شده است.

 

 

 

یک مشاور خانواده معتقد است که بلوغ عاطفی شرط  مهم ازدواج است و می گوید: با کسی که به بلوغ عاطفی نرسیده ازدواج نکنید. کسی که به این بلوغ رسیده باشد می تواند احساساتش را کنترل، ابراز و مدیریت کند. اینکه کجا باید حرف بزنم؟ کجا باید احساساتم را ابراز کنم؟ الان چه چیزی مشاهده کردم؟ قاعدتاً درباره مشاهداتم باید حرف بزنم. نه اینکه تفسیرهای ذهنی ام را بیان کنم. اگر مدتی است حالم بد است چون همسرم فلان رفتار را کرده و من در خودم ریختم، شاید اشتباه از من است.

 

 


پس کسی که به بلوغ عاطفی رسیده باشد در شرایط حاد و بحرانی خودش را کنترل می کند و به هم نمی ریزد. ممکن است ناراحت باشد، با این حال خودکنترلی لازم را برای جلوگیری از پرخشگری دارد. کسی که به بلوغ عاطفی رسیده است می تواند گاهی خطای دیگران را یا نادیده بگیرد یا درباره آن با شخصی که خطا کرده، حرف بزند و می داند چطور باید حرف بزند، نه اینکه با هر خطایی برخورد تند و خصمانه بکند.

 


برای دستیابی به این مهارت ها که شامل مهارت کنترل خشم، مدیریت احساسات و عواطف و مهارت های دیگر زندگی است ، می توان با یک مشاور خانواده در ارتباط بود یا در جلسات جمعی روانشناسی در زمینه مهارت های زندگی شرکت کرد.

منبع :

مشرق نیوزنظرات
نظر خود را ثبت کنید

کاربر گرامی؛ سلامٌ علیکم

 

لطفا پیش از ثبت نظر خود توجه داشته باشید:


تجویز دارو و پیچیدن نسخه برای بیماری و مشکلات شخصی و موردی، نیاز به شرح حال کامل و معاینه بالینی دارد که طبیعتاً از طریق ارتباط مجازی، قابل حصول نیست.

 

 

لذا خواهشمندیم از تقاضای نسخه و دارو برای بیماری های موردی، اجـتناب فرمایید.

 

سایر نکات:


❶از اعلام نشانی و تلفن درمانگاه معذوریم. درصورت تمایل از طریق پایگاه «طبیب شهر»، پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید.

ابتدا مقالات مربوطه را مطالعه کنید و پس از اطمینان از نبود اطّلاعات مورد نظرتان، نسبت به طرح سؤال اقدام کنید. از پاسخگویی به سؤالاتی که در متن مقاله پاسخ داده شده اند معذوریم.

❸از طرح سؤال هایی که نیاز به پاسخ های خصوصی و ارسال به پست الکترونیک دارد خودداری فرمایید.

❹پاسخگویی به سؤالاتِ کلّی و نیازمند پاسخ های مفصّل در توان پایگاه نیست.

❺نشانی پست الکترونیک شما در نزد پایگاه طبّ شیعه محفوظ است.

❻هرنظر را تنها یک بار ارسال کنید و از تکرار ارسال نظرات خودداری کنید.

❼حتّی المقدور از ارسال نظرات به صورت «فینگیلیش» خودداری کنید.

❽پاسخ هاي ارائه شده، كلّي و عمومي هستند و پاسخ دقيق و تخصّصي، تنها با ويزيت بيمار امكانپذير است

 

 

با سپاس و امتنان        

دکتر وحید علیان نژادی

نام :  
ایمیل :
* نظر شما
 

آخرین مقالات

داروی گیاهی کرونای مدبر غدیر[1943بازدید]
ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل[11976بازدید]
اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن زاده آملی (مقاله انتخابی)[24101بازدید]
انتفاع مؤمنین از توسل به روایات طبی ائمه (علیهم‌السّلام) (مقاله انتخابی)[17610بازدید]
مرض عقوبت(مقاله انتخابی)[16427بازدید]
غذا درمانی از دیدگاه قرآن و علم(مقاله انتخابی)[31001بازدید]
نظام بهداشت و سلامت در اسلام(مقاله انتخابی)[40843بازدید]
بهداشت روانی اعتقادی در اجتماع(مقاله انتخابی)[14244بازدید]
بررسي ناهمخوانی آيات طبّي با علوم پزشكي(مقاله انتخابی)[19165بازدید]
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)[54327بازدید]
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)[22833بازدید]
چند نکته ساده در مورد از شیر گرفتن کودک[489277بازدید]
زردی نوزادان[473659بازدید]
ارتباط عطر و اسباب بازی با چاقی کودکان (مقاله انتخابی)[8481بازدید]
علم، سنّت، مدرنیته(مقاله انتخابی)[9087بازدید]
پزشکی نوین و تردید های پیش رو(مقاله انتخابی)[8896بازدید]
آشنایی با ابعاد آشکار و پنهان ترویج همجنس بازی در جهان(مقاله انتخابی)[13874بازدید]
توصیه های طبی از مرحوم آقا فخر تهرانی [43402بازدید]
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی(مقاله انتخابی)[14241بازدید]
وقتی پیامبران غرب دروغ می گویند (تبارشناسی علوم جدید)(مقاله انتخابی)[12189بازدید]

از میان مقالات

تاثیر مدرنیته و نوسازی بر افزایش سن ازدواج دختران ایرانی(مقاله انتخابی)
ساده انگاری در مقوله «مُد»!!
آداب زناشویی و انعقاد نطفه
فطانت و هوشمندی با پرخوری جمع نمی شود!(مقاله انتخابی)
«سه معجزه»؛ سلسله مقاله‌هایی پیرامون نفوذ جریانی دشمن در حوزه سلامت/ 3 بررسی رویکردهای «خطرآفرین» فرهنگستان علوم پزشکی در موضوع «سلامت معنوی»؛ آیا پزشکان می توانند «هدایت‌گر» جامعه از بعد معنوی باشند؟
چگونه دانشگاه به دانشجویان خیانت می کند؟ (مقاله انتخابی)
چگونه فرهنگ بیمار ما دختران را وا می دارد فکر کنند، برای دوست داشته شدن باید زیبا و خوش اندام باشند ؟(مقاله انتخابی)
پیش به سوی انقراض!/ نگاهی به وضعیت جمعیتی جامعه ایرانی(مقاله انتخابی)
مخاطرات پزشکى مدرن(مقاله انتخابی)
بگذارید دوباره حوصلۀ بچه‌هایتان سر برود (مقاله انتخابی)
شبیه سازى و گسست نظام اخلاقى(مقاله انتخابی)
نظام‌های پاداش در تربیت کودک؛ به بچه‌هایتان استیکر ندهید (مقاله انتخابی)
استفاده از دارو به مثابه سلاح جنگی(مقاله انتخابی)
چگونه اربابان قدرت با جان انسان ها بازي مي كنند؟(مقاله انتخابی)
وبا چگونه به سوریه رسید؟ ویروسی که صهیونیست‌ها به جان نظامیان انگلیس‌انداختند.(مقاله انتخابی)
قرآن و بهداشت روان(مقاله انتخابی)
استفاده از علف کش ها و آفت کش ها در سراسر دنیا باید ممنوع گردد (مقاله انتخابی)
تله تلفن های همراه: زیان های بهداشتی (مقاله انتخابی)
خطرات استفاده از آنتى بیوتیک ها در غذاى حیوانات(مقاله انتخابی)
بازی های رایانه ای و سلامت کودکان شما (مقاله انتخابی)